V cizině ročně zemře až 500 Čechů, převoz vyjde na statisíce

Analýza
V cizině loni zemřelo podle údajů ministerstva zahraničí 477 českých občanů, přičemž jen v létě to bylo více než sto. Není to nic neobvyklého, když se počet úmrtí vyšplhá za jeden rok až k pěti stům. Podobná čísla se očekávají i letos. Další tisíce Čechů se v zahraničí vážně zraní nebo onemocní. Bez správné pojistky vyjde převoz pacienta nebo transport ostatků na stovky tisíc korun až na milion.
Začátkem srpna V Egyptě zemřel po útoku žraloka dvaačtyřicetiletý Čech. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ten případ vyděsil spoustu českých turistů, kteří míří na dovolenou do Egypta. Začátkem srpna tam na pobřeží letoviska Marsá Alam zemřel po útoku žraloka dvaačtyřicetiletý Čech, který šnorchloval nedaleko od pláže. Muž se stal jednou z letošních zahraničních dovolenkových obětí.

Za posledních deset let zemřelo v letní turistické sezoně v cizině podle údajů ministerstva zahraničí 1047 českých cestovatelů. Pokud se spočítají oběti i z dalších částí roku, je to od roku 2007 celkem 4 741 úmrtí, tedy 474 mrtvých v průměru za rok. Nutno ovšem poznamenat, že v posledních dvou letech jsou čísla o něco vyšší než dlouhodobý průměr a přibližují se pěti stům obětí.

Další tisíce Čechů se při dovolenkových nebo pracovních cestách v zahraničí vážně zraní nebo onemocní tak, že nutně potřebují lékařskou pomoc. Mnozí z nich musí být převezeni do nemocnice a posléze domů „náhradní“ dopravou. Takzvaná repatriace se přitom může pořádně prodražit. Bez odpovídajícího pojištění vyjde až na stovky tisíc korun.

Zranění za 167 tisíc korun

Své o tom ví například pětadvacetiletý snowboardista Petr z Prahy. „Na dovolené v rakouských Alpách se mi nečekané uvolnilo vázání a ve velké rychlosti jsem spadl a ošklivě si zlomil nohu. Musel jsem být okamžitě letecky transportován do nemocnice a operován,“ citoval Petra server ePojisteni.cz.

Za výjezd horské služby, transport vrtulníkem a následný převoz do Česka nakonec zaplatil 167 tisíc korun, a to přesto, že měl Evropský průkaz zdravotního pojištění. Jenže ten zajistí nezbytnou lékařskou péči jen ve veřejných zdravotnických zařízeních (a mnohdy ještě s nutným doplatkem pacienta), ale například nezahrnuje už zásah horské služby, letecký transport a převoz domů.

„Ročně se v zahraničí zraní tisíce Čechů, na pět set z nich bohužel zemře. Pokud dojde k úrazu nebo nemoci, je nutné, aby byl pacient převezen do kvalitní nemocnice v místě pobytu nebo zpět do České republiky. V případě, že v zahraničí spoléháme na Evropský průkaz zdravotního pojištění, musíme počítat s tím, že náklady na transport nebo repatriaci musíme uhradit ze svého,“ potvrzuje Vlastimil Divoký z Evropské zdravotní pojišťovny.

Návrat domů za milion

Právě transport zraněného, nemocného, nebo dokonce zemřelého člověka tvoří podstatnou část léčebných výloh pojišťoven. „Ceny šplhají do statisíců,“ říká Divoký. „Aktuálně se bohužel potýkáme se snižující se ochotou charterových a nízkonákladových letů na umístění tzv. stretcheru. Tento problém už registrujeme také u pravidelných linek. Důvodem je hlavně vysoká průměrná obsazenost letadel,“ říká Vlastimil Divoký. Cena za umístění stretcheru bývá v řádech statisíců korun.

Nejdražším typem transportu je letecká ambulance, které se také přezdívá létající JIPka. Ta se využívá u velmi vážných poranění s nutností urychlené operace, polytraumat či v případě ohrožení života při transportu. Kvůli dodržení přiměřeného tlaku vzduchu často létá v nízkých výškách. Náklady na leteckou ambulanci začínají zhruba na 250 tisících korun a v některých případech dosahují až jednoho milionu.

Naopak relativně levná může být cesta sanitkou, ale i tak může jít o velmi citelný zásah do rodinného rozpočtu. V zemích Evropské unie se výsledná suma obvykle pohybuje mezi 30 až 40 tisíci korunami. Cena se počítá za ujeté kilometry a nejběžněji se využívá u lyžařských zájezdů.

Transport zraněného, nemocného, nebo dokonce zemřelého člověka tvoří podstatnou část léčebných výloh pojišťoven. Pojišťovny se potýkají se snižující se ochotou charterových a nízkonákladových letů na umístění tzv. stretcheru. Foto: Wikimedia.org

Útok nosorožce či horečka Dengue

Například pojišťovna Allianz každoročně zprostředkovává a proplácí repatriaci několika desítkám svých klientů. V průměru se tyto náklady pohybují od desítek do stovek tisíc korun. „Náklady na převoz ze zahraničí se liší podle toho, zda jde o repatriaci leteckou či pozemní, zda s klientem cestuje sestra nebo musí být přítomen i lékař a jestli je potřeba vyhradit v letadle pouze jedno sedadlo či více prostoru, jako je tomu například u poranění páteře,“ sdělil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Repatriací skončilo třeba zranění Čecha, kterého na procházce v rezervaci v Jižní Africe srazil útočící nosorožec, a rozdrtil mu levé rameno. Turistu okamžitě převezli do nejbližší nemocnice, ale vzhledem k tomu, že nebyla specializovaná na tento typ úrazu, byl následně přepraven zase do jiné. Napadený měl původně podstoupit operaci, při dalších vyšetřeních však lékaři řekli, že je možné ji odložit, a proto tento lékařský zákrok absolvoval až v Česka, kam odletěl komerční leteckou linkou v business třídě. Jenom náklady na letenky se vyšplhaly na 70 tisíc korun.

Jiného turistu zase odvezli do nemocnice s diagnózou horečky Dengue. Z důvodu hospitalizace klient zmeškal plánovaný let do Prahy. Asistenční služba zajistila návrat komerční leteckou dopravou a zahraniční pobočka obstarala garanci za hospitalizaci ve výši 57 tisíc korun. Náklady za repatriaci přesáhly 20 tisíc korun.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB