
Důvodů, proč nezaměstnanost neroste tak rychle jako při recesi po roce 2008, je hned několik.
Tím prvním je nepochybně domácí forma kurzarbeitu, v jehož rámci stát hradí firmám mzdové náklady. Podle statistik ministerstva práce tento program už zafinancoval mzdy více než 700 tisícům zaměstnanců.
Šlo především o lidi se základním a učňovským vzděláním pracující ve službách, pomocné a nekvalifikované dělníky.
Druhým důvodem je, že firmy v první vlně propouštějí především zahraniční agenturní zaměstnance.
Třetím důvodem je přesvědčení o dočasnosti ekonomických potíží, a tak firmy raději nepropouštějí, aby pracovníky nemusely opět pracně shánět.
Čtvrtým důvodem může být fakt, že je tu stále velké množství firem, které pracovníky hledají.
Naproti tomu nabídka volných pracovních míst se ani přes narůstající nezaměstnanost výrazně nemění. Volných míst je aktuálně přes 334 tisíce a jde především o místa kvalifikovaných a nekvalifikovaných pracovníků v průmyslu a ve stavebnictví. Ve zpracovatelském průmyslu sice už nabídka není tak výrazná jako loni, ubylo i míst v administrativě a obchodě. Naproti tomu větší počet pracovníků hledají firmy působící v realitách a zemědělství.
Jak rychle se bude nezaměstnanost v ČR dál zvyšovat, rozhodne kondice ekonomiky a pokračování vládních podpůrných programů – zejména české obdoby kurzarbeitu. Po jeho případném konci je možné předpokládat skokové navýšení nezaměstnanosti nad pět procent. Vše je otázkou načasování a rovněž případného zavedení nového programu podpory.
Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)