Nikdy jsme se neměli líp, tvrdí průzkum

Finanční situace českých domácností je lepší, než kdykoliv v minulosti. Vyplývá to z výsledků čerstvého šetření, agentury GfK, která je již od poloviny devadesátých let provádí pro Evropskou komisi.
Ochota tuzemských domácností utrácet je stále vysoká. Díky růstu příjmů přitom roste také jejich schopnost spořit. Foto: Pixabay

Pro téměř třetinu (30 %) českých domácností se za poslední rok finanční situace domácností zlepšila, což je nejvíce v historii sledování. Zhoršila se pro třináct procent lidí, což je naopak nejméně za celé měřené období.

Podobně pozitivní vývoj svých příjmů Češi očekávají i pro následujících 12 měsíců. Ohledně očekávání vývoje celé české ekonomiky jsou ovšem Češi střízlivější než před rokem.

Optimismus z let 2014–2018 již nepokračuje, uvedli autoři šetření.

„Tuzemské domácnosti jsou nadále ochotny výrazně utrácet za zboží zbytné povahy, které nutně nepotřebují. To svědčí o jejich stále pozitivních vyhlídkách ohledně jejich nadcházející finanční situace, které pramení zejména z pokračujícího znatelného růstu reálných mezd,“ vysvětluje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle něj byla loni spotřeba domácností klíčovým tahounem celé ekonomiky.

„Pozitivní nákupní sentiment nicméně přetrvává a ochota utrácet je stále vysoká. Díky růstu příjmů přitom roste také schopnost spořit – na přelomu roku dvě třetiny Čechů deklarovaly, že letos budou spořit nějaké peníze, což je opět nejvyšší hladina ve více než dvacetileté historii měření,“ říká Tomáš Drtina, GfK Managing Director CZ&SK.

Spoří devět lidí z deseti

To potvrzuje nejnovější průzkum ING, podle kterého si pravidelně odkládá určité množství peněz 9 z 10 dotázaných. Důvody ke spoření většinou nejsou konkrétní – lidé si zkrátka šetří volné prostředky do rezervy, „co kdyby náhodou“.

„Obzvláště mladí si pak odkládají, aby vše neutratili. Téměř polovina Čechů si uvědomuje význam finančního polštáře a spoří čistě na tzv. ‚horší časy‘. Nejčastěji jde o vysokoškolsky vzdělané a domácnosti s příjmy přes 40 tisíc měsíčně, nejméně často o ty se základním vzděláním,“ komentuje výsledky průzkumu Radek Sedlář z ING.

Podle průzkumu, který na konci loňského roku uskutečnila Sberbank, žije asi pětina Čechů od výplaty k výplatě. Na konci měsíce jim zbydou dva tisíce korun, nebo ještě méně. Průzkum také tvrdí, že dvanáct procent lidí si stranou neodkládá vůbec žádné peníze.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek