Noc na stromě, nebo v klášteře? Žádný problém

Hotely jsou skvělá a luxusní nuda. Odpočívat se dá i na netradičních místech a přitom stylově a komfortně. Už jste spali třeba v korunách stromů, v indiánském teepee, v zámeckých komnatách nebo za zdmi kláštera? S netradičním ubytováním se u nás roztrhl pytel a je z čeho vybírat.
Stromhouse neboli ubytování v korunách stromů v Pyskočelích nabízí jedinečný návrat k přírodě. Foto: Archiv Lenky Hrnčiřík Hejdukové

Nový rok přímo vybízí k výletům, prohlídkám nebo horským túrám. Tak proč si zimní sněhovou nadílku nezpestřit originálním pobytem? Alternativní ubytování najdete i v místech, kde byste útulné pokoje či apartmány rozhodně nehledali.

Kde mniši dávají dobrou noc

Pokud toužíte zažít něco nevšedního, nenechte si ujít návštěvu a nocleh v Broumovském klášteře řádu svatého Benedikta ze 14. století. Začátkem 18. století byly budovy přestavěny v barokním slohu. Pro svou architektonickou a kulturní hodnotu je klášter od roku 1995 zapsán na seznamu národních kulturních památek České republiky.

Dům hostů byl v klášteře zpřístupněn právě po velké revitalizaci. Ubytování je výjimečné tím, že nabízí nocleh v renovovaných pokojích-celách, které kdysi obývali mniši.

„Je to ideální místo pro návštěvníky, kteří vyhledávají klidné a inspirativní místo s kulturně-historickým duchem, kde si mohou odpočinout a nabrat druhý dech. A navíc mohou mít při odjezdu hřejivý pocit, že svou návštěvou svým dílem pomohli k záchraně unikátní barokní památky,“ poukazuje na jedinečnost místa Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska.

Návštěvníkům je k dispozici 25 bezbariérových pokojů. Na oběd či na večeři je možné zajít do nově otevřené restaurace U Tří růží, která se nachází přímo v areálu kláštera.

A po noci strávené v celách můžete vyrazit za poznáním místní chráněné krajinné oblasti. Největší pískovcová města ve střední Evropě jsou nejkouzelnější právě v zimě, kdy je pokrývá sněhová čepice, a tajemná zákoutí nejsou přeplněná turisty. Nedaleko od kláštera nechybí ani upravené běžkařské stopy a lyžařské areály v Teplicích nad Metují, v Radvanicích či na Janovičkách.

Zimní Klášter Broumov. Foto: Kateřina Ostradecká

Středověký „Disneyland“

Zámek Dětenice se nachází ve stejnojmenné obci v srdci Českého ráje na dosah hradů a zámků, muzea škodovek v Mladé Boleslavi i města pohádek v Jičíně. Původní tvrz z roku 1404 byla koncem 16. století přestavěna v renesančním slohu a poté došlo i k barokním úpravám. Od roku 2010 bylo v zámku zřízeno i ubytování.

„Nejde o klasické ubytování, nýbrž o ubytování zážitkové. Dominantou prostor je bezpochyby oheň v otevřeném krbu, který vnáší do atmosféry hotelu to pravé středověké teplo,“ dokládá nevšední zážitek Michaela Janebová, obchodní referentka ze Zámeckého resortu Dětenice.

PSALI JSME:
Češi nadávají na své hory, ale stejně na ně jedou

Naprosto unikátní interiéry vás zcela okouzlí a prožijete noc, která se pro vás stane nezapomenutelným zážitkem. Možná se budete i trochu bát, protože v hotelu ve dne v noci straší. Tajemná energie vás obklopí a na chvíli se vrátíte do doby dávno minulé, kterou znáte pouze ze starých filmů a historických románů.

Zážitků mají Dětenice na rozdávání. „Jsme takový středověký Disneyland. Užijete si tu celodenní zábavu, od prohlídek zámku s naší čarodějnicí Žizeldou, prohlídku pivovaru, rytířské turnaje i program v první středověké krčmě svého druhu na světě,“ říká Janebová.

Pivovar, interaktivní středověký hotel Dětenice. Foto: Archiv

Romantika v korunách stromu

Stromhouse neboli ubytování v korunách stromů v Pyskočelích nabízí jedinečný návrat k přírodě. Zapomeňte na elektřinu a vodu z kohoutku. I tak tu ale nemají o návštěvníky nouzi. Stačil jen rok provozu a majitelé se vrhli do dalšího projektu a rozhodli se originální ubytování rozšířit i o indiánské teepee. A aby hosté nemuseli závidět ubytovaným ve Stromhouse výhled, postavili i pro ně vyhlídkovou terasu, kde mohou posnídat nebo si užít romantiku při západu slunce.

Zimy se nebojte. Teepee je totiž vybaveno radiátory, stromhouse je sice pro trochu otužilejší hosty, ale rozhodně tam nezmrznete. „Hosty upozorňuji na nutnost teplého oblečení. Při venkovní teplotě -15°C je uvnitř útulných 12°C. Teplé peřiny a povlečení z teploučkého mikroplyše vás určitě zahřejí,“ povzbuzuje k návštěvě majitelka Lenka Hrnčiřík Hejduková.

Místo nabízí i unikátní výhled na Národní přírodní rezervaci Ve Studeném na levém údolním svahu řeky Sázavy. Zimní procházky vám učarují. Vydejte se stezkou lesem k nejstarší dochované stavbě v okolí – kapli sv. Prokopa, navštivte vyhlídku s křížem, který připomíná místní příběh dojemné lásky. A jen dva kilometry od obydlí narazíte na slavný Sázavský klášter.

PSALI JSME:
Česká počítačová hra rozhýbala v Posázaví turistiku

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Cestovní ruch je v hluboké krizi

Hoteliéři si musí začít více vážit domácí klientely, která ve třetím čtvrtletí zvýšila meziroční počet přenocování o 17,2 procenta. Ukazuje se, že Češi projevili výrazně vyšší zájem o pětihvězdičkové hotely, které …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru