NordStream chce „za hubičku“ koupit americký investor, Trumpův štědrý sponzor

Plynovod NordStream 2 chce podle listu Wall Street Journal koupit americký investor Stephen Lynch, štědrý financiér kampaně Donalda Trumpa. Podle Lynche nakonec potrubím plyn opět poteče, neboť to bude v silném zájmu jak Ruska, tak i Německa. Je prý lepší, když na přepravě bude vydělávat Amerika, než aby byla pod kontrolou Ruska.
NordStream chce „za hubičku“ koupit americký investor, Trumpův štědrý sponzor. Explozí poškozené potrubí nyní vlastní zbankrotovaná švýcarská dcera ruského Gazpromu. Ilustrace: Depositphotos.com
NordStream chce „za hubičku“ koupit americký investor, Trumpův štědrý sponzor. Explozí poškozené potrubí nyní vlastní zbankrotovaná švýcarská dcera ruského Gazpromu. Ilustrace: Depositphotos.com

Explozí poškozené potrubí nyní vlastní zbankrotovaná švýcarská dcera ruského Gazpromu. Zkraje příštího roku má jít v rámci bankrotového řízení ve Švýcarsku do dražby, kde chce rouru v ceně v přepočtu 266 miliard korun koupit „za několik pencí“, jak říká, právě Lynch.

Jiní západní zájemci podle něj do aukce nepůjdou, protože vnímají věc jako vysoce (geo)politicky citlivou, zatímco současně v zájmu Západu není, aby plynovod ovládali Rusové nebo Číňané, další potenciální zájemci.

V září 2022 zřejmě ukrajinské síly provedly na potrubích NordStream 1 a NordStream 2 sabotáž. Exploze tehdy poškodily tři ze čtyř potrubí obou komplexů. Ruský prezident Vladimir Putin proto mohl při telefonickém rozhovoru v pátek minulý týden vyzvat německého kancléře, aby „stisknutím jediného tlačítka“ ruský plyn do Německa pustil.

Plynovod Nord Stream 2 je totiž částečně provozuschopný, neboť zmíněné exploze nepoškodily obě jeho potrubí, ale jen jedno, takže je stále možné vést plyn z Ruska do Německa.

Pokud by plyn z Ruska do Německa opět tekl přímo, byť v režii Američanů, český Net4Gas by mohl inkasovat poplatky za tranzit plynu, jako tomu bylo právě do roku 2022. Gazprom tehdy platil poplatky za tranzit plynu z plynovodu Nord Stream na Slovensko. Tehdejší němečtí a kanadští vlastníci Net4Gas tak vydělávali na ruském strategickém obcházení Ukrajiny coby tranzitní země.

Německý státní podnik SEFE, znárodněná dcera Gazpromu, nyní přepravuje ruský plyn do EU námořní cestou, a to ve zkapalněné formě do Francie. Francie jeho část pak vyváží do zemí východní Evropy, zřejmě včetně Česka, jak uvádí francouzské ministerstvo energetiky. Ruský plyn tak přes Německo zřejmě do Česka proudí, i když se přeprava neuskutečňuje plynovody Nord Stream.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. Ji Jiří

    Vzpomeňte si jak západní „partneři“ prodávaly podíly Ruskému Gazpromu. Takže : Nord Stream je ve vlastnictví Ruské státní firmy Gazprom. Z toho vyplývá, že žádný Amík – ani sebebohatší – nemůže tento plynovod koupit – už také proto že by do provozu zatahoval dobyvačnou, vyděračskou a podrazáckou politiku.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB