Norská kapela a-ha vyprodala O2 arenu

Ve středu večer, tedy v době psaní tohoto článku, už byla k dispozici na dvakrát odložený pražský koncert legendární norské kapely a-ha už jen jedna jediná vstupenka za 2 990 korun s příplatkem za tzv. VIP Package ve výši dalších 2 240 Kč. Jinými slovy, skupině se podařilo vyprodat O2 arenu s nedělním koncertem, který má být zasvěcený pětatřicátému výročí od vydání jejich nejslavnějšího alba Hunting High and Low.
Norská kapela a-ha po dvou odložených koncertech vyprodala O2 arenu. Podobně jako jinde v Evropě a ve světě. Ilustrační foto: a-ha

Z tohoto elpíčka pochází i celosvětový megahit kapely Take On Me, jenž před pražským koncertem atakoval 1,5 miliardy zhlédnutí na YouTube, miliardu pak překročil i na Spotify. Na pódiu budou stát všichni tři původní členové a-ha: Magne Furuholmen, Morten Harket, a Paul Waaktaar-Savoy.

Koncert, první a jediný v ČR, skupina odstartuje přehráním všech deseti skladeb z debutového alba Hunting High and Low z roku 1985 v pořadí, v jakém byly původně nahrány, včetně Take On Me nebo The Sun Always Shines On TV.

Přestože Take On Me patří k nejznámějším singlům na světě, a v aktuálním dokumentu The Making of Take On Me mu vzdávají hold hvězdy jako Ed Sheeran nebo James Blunt, nebyl vznik hitu vůbec jednoduchý.

Dokonce trval několik let. Jeho první verzi napsali Magne Furuholmen a Paul Waaktaar-Savoy pro svoji tehdejší rockovou skupinu Bridges.

„Vznikal v jakémsi protileteckém krytu v mateřské škole. Bylo mi patnáct a Paulovi šestnáct a jenom jsme se tak poflakovali. Bylo to strašně popové, tak jsme první verzi udělali punkovou. Snažili jsme se tím vyvážit chytlavost té písně,“ vzpomíná Magne Furuholmen.

„Pamatuji si, že Paulova první reakce byla: Ach, to je tak kýčovité. To je tak popové, tohle nemůžeme použít,“ popisuje klávesista. „V průběhu času jsme se k ní několikrát vrátili, předělávali její části a pak ji zase opouštěli. Prostě jsme ji nakonec odložili.“

Píseň poté – už jako členové kapely a-ha – znovu oprášili v Anglii, kdy ji přehráli Andrew Wickhamovi, viceprezidentovi pro zahraniční tvorbu u Warner Brothers, kterého okamžitě okouzlila. Wickham kapelu podepsal, ale ani další producentské zásahy nedokázaly udělat z Take On Me hit a skladba propadla. I přes neúspěch se však label rozhodl kapelu podpořit a píseň nechal znovu nahrát.

Dohledem na ni pověřil zkušeného producenta Alana Tarneyho. „Alan se v podstatě snažil přiblížit našemu demáči, který měl nejlepší atmosféru. Pamatuji se, že v té době byla tendence vše programovat. My jsme ale počítače neměli, takže jsme na nástroje hráli tak, aby to znělo jako stroje,“ vybavuje si Furuholmen.

Take On Me se záhy dostalo animovaného klipového zpracování. Trvalo dlouhých šest měsíců a na svou dobu bylo výjimečné. Tvůrci použili takzvanou rotoskopickou techniku animace. Diváci viděli na plátně oživlý komiks, který vtáhl mladou dívčinu přímo do akčního klipu.

Po jeho zveřejnění už singl bodoval v USA a stal se hitparádovou jedničkou v řadě zemí. Jeho stálou popularitu nedávno potvrdilo i miliardové zhlédnutí na YouTube, kde se skladba poprvé objevila v lednu 2010, nebo to, že se hit stále dočkává mnoha coververzí jiných slavných kapel, včetně legend, jako jsou Metallica nebo Weezer.

Komu unikly vstupenky na jediný tuzemský koncert, má stále šanci koupit si vstupenku na zhruba dvacet dalších evropských vystoupení norské kapely. V květnu budou a-ha vystupovat v Německu, Holandsku, Belgii a ve Francii.

Nejblíže by to tuzemští fanoušci měli do Lipska, kde bude skupina hrát 14. května, ale ve středu večer (v době psaní tohoto článku, pozn. aut.) už bylo k dispozici jen šest vstupenek. O pár desítek více jich bylo k dispozici na květnová vystoupení v Berlíně a Hamburku. Červencové koncerty v Brazílii jsou vyprodané už teď.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena