Nová vláda má u šéfů byznysu velkou podporu

Průzkum
Generální ředitelé českých firem hodnotí výsledky letošních voleb velmi pozitivně. Zároveň ale novou vládu upozorňují, že je před ní řada problémů. Za ty nejdůležitější považují stabilizaci veřejných financí, důchodovou reformu a důraz na kvalitu vzdělání a infrastrukturu. Vyplývá to z aktuálních výsledků průzkumu poradenské společnosti PwC mezi šéfy českých firem.
Generální ředitelé českých firem hodnotí výsledky letošních voleb velmi pozitivně. Ilustrační foto: FAEI.cz

Spokojeno s výsledky voleb do Poslanecké sněmovny je plných 89 procent generálních ředitelů českých firem, rovných 30 procent je dokonce velmi spokojeno. Spíše nespokojeno s výsledky voleb je pouze osm procent generálních ředitelů, velmi nespokojená jsou tři procenta.

„Nová vládní koalice má v českém byznysu evidentně velkou podporu. Lídři tuzemských firem toho ale zároveň od nastupující vlády nečekají málo. Kladou důraz na rozsáhlé reformy a nastartování odpovědného hospodaření státu,“ komentoval výsledky PwC CEO Survey řídící partner PwC Česká republika Jiří Moser.

Zdroj: PwC CEO Survey

Šéfové českých firem zároveň zdůrazňují, že před vládou stojí řada důležitých úkolů. Mezi tři nejpalčivější priority nejčastěji kapitáni tuzemského byznysu řadili adekvátní fyzickou i digitální infrastrukturu. Tu považuje za důležitou 15 procent šéfů firem.

Evergreenem mezi prioritami je pro každou vládu již tradičně reforma penzijního systému. Důchodovou reformu spolu mezi tři nejdůležitější úkoly vlády shodně 13 procent ředitelů. Stejnou důležitost podle průzkumu generální ředitelé přikládají i zkvalitnění vzdělávání a školské reformě.

Zdroj: PwC CEO Survey

„Trh práce se v nejbližších letech dramaticky promění. Pandemie ukázala, že vítězí technologické firmy, které mají dobře zvládnutý nábor a rozvoj talentů. K tomu jsou ale potřeba vzdělaní lidé, kteří se dovedou flexibilně přizpůsobovat změně a mají dobře vyvinutou schopnost řešit problémy. Včetně těch, o kterých nyní ještě ani nevíme,“ dodal Moser.

Naopak lídři byznysu po vládě téměř vůbec nechtějí snižování daní nebo pomoc s cenovou stabilitou (obojí jen 3 %). Mezi nejméně důležité považují čeští ředitelé také výzvy, které spadají pod pojem udržitelnost, případně pod zkratku ESG (Environmental, Social and Governance). Jen pro dvě procenta ředitelů je důležité, aby se nová vláda angažovala ve zmírňování klimatických změn.

PSALI JSME:
Co by měl co nejdříve udělat nový ministr financí a co nová vláda

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi se bojí nejistoty. Zahraniční letní dovolenou letos vůbec neplánuje třetina lidí

Průzkum
Je to bída, hořekují zástupci cestovních kanceláří na adresu předprodejů letošních letních dovolených, tzv. First Minute. Češi si v době před koronavirem objednávali téměř polovinu letních zájezdů předem, v roce 2020 to bylo jen devět procent, a loni plánovala pořídit si letní dovolenou do konce roku 2021 v rámci First Minute nabídek zhruba pětina Čechů. Vyplývá to z průzkumu ERV Evropské pojišťovny.