Novákové zlomilo vaz to, co Češi vnímají citlivě

Názor
Odcházející ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková byla ve funkci poměrně krátce, necelých deset měsíců. Za to dobu jen těžko mohla dát ministerstvu nějaký zásadní směr. Spíše tak jen přebrala agendu po svých předchůdcích, přičemž současně na sebe upozornila dvěma nešťastnými kauzami, které jí nakonec zlomily vaz.
Bývalá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková vykázala ze schůzky se zahraničními investory zástupce Tchaj-wanu. A to na žádost čínského velvyslance. Foto: wikimedia, CC BY-SA 4.0

Nejprve letos v únoru Nováková nedokázala vysvětlit důvod drahých mobilních dat v ČR. Za mediánovou mzdu si přitom Čech stáhne nižší stovky GB dat, zatímco třeba Švýcar vyšší desetitisíce. Nováková přitom drahá data svalovala na řadové Čechy, kteří prý data nedostatečně využívají, což způsobuje jejich relativně vysokou cenu.

I pokud by měla Nováková pravdu, a operátoři s vyšším objemem stahovaných dat budou moci zlevnit, jedná se až o krok „B“. Nejprve musí nastat krok „A“. Operátoři musí zlevnit za cenu vlastní ztráty, a dát tak lidem podnět, aby data začali více využívat. Nikdo jiný ten podnět nedá. A lepší podnět než zlevnění neexistuje. Byť ani účinek zlevnění není okamžitý. Ministryně Nováková tedy objektivně řečeno neprokázala příliš smyslu pro chápání elementární ekonomie, což by se osobě v jejím postavení stávat opravdu nemělo.

Podruhé na sebe Nováková neblaze upozornila letos v březnu. Tehdy ze schůzky se zahraničními investory vykázala zástupce Tchaj-wanu. A to na žádost čínského velvyslance. Z hlediska výše investic, které v tuzemském zpracovatelském průmyslu obě ekonomiky uskutečnily, je takové vykázání pikantní.

PSALI JSME:
Tchaj-wan je v Česku 14krát významnějším investorem než Čína. Bereme to na zřetel?

Čína totiž ke konci roku 2017, za který jsou k dispozici nejaktuálnější příslušná data, vykazovala stav přímých investic v českém zpracovatelském průmyslu ve výši zhruba 410 milionů korun. Tchaj-wan měl tou dobou do našeho zpracovatelského průmyslu nainvestováno 5,69 miliardy korun, tedy bezmála 14krát více.

Ministryně Nováková v tomto druhém případě nedokázala ohlídat, kdo se na zmíněné schůzce objeví. Vykázat z akce hosta, který na ní byl pozván, je prostě těžko přehlédnutelné faux pas. Něco takového by se osobě v jejím postavení stávat opravdu nemělo.

Končící ministryně měla smůlu na kauzy, na které jsou Češi vysoce citliví, ať už jde o právě o drahá mobilní data či růst čínského vlivu v tuzemské politice. Pro vládu se tak z hlediska její důvěryhodnosti u voličstva stala přítěží, což o jejím konci rozhodlo. Zatímco v případě současně odcházejícího ministra dopravy Dana Ťoka lze jeho přehmaty zakrýt i délkou působení ve funkci a několika pozitivními kroky, které za tu dobu takřka nutně musel učinit, v případě ministryně Novákové se zkrášlujícího střípku do mozaiky jejího působení v ministerské funkci jaksi nedostává.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výstavba dálnic v ČR je stále velmi pomalá

Zavřít reklamu ×
  1. Vážil jsem si jí, než převážila vrozená bezbřeha ješitnost,díky ní přijala nabídku od trestně stíhaného oligarchu s minulostí temnou jako Mordor….
    Každý sám svého štěstí strůjcem,dobře jí tak.

  2. Konec ve funkci nenastává pro to, že veřejnost je citlivá na nějaký přešlap, to je jen zástupný problém pro veřejnost. Skutečný důvod je většinou úplně někde jinde a o tom se veřejně nemluví. Může to být i strategický tah velkého šéfa pro naplnění jeho cíle a odejitému podřízenému se pak může nabídnout bohaté odškodnění za loajalitu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru