Nový ministr zdravotnictví chce vymést skryté fondy pojišťoven

Je to k nevíře. Zdravotním sestrám v nemocnicích se za těžké noční směny odměřuje, zda jim za měsíc přidat čtyři stovky nebo tisícovku, ale zato zdravotní pojišťovny si už léta v tichosti suší pod polštářem stamilióny korun. O jakýchsi až téměř tajemných, rezervních fondech v neděli v České televizi otevřeně promluvil novopečený ministr zdravotnictví a dlouholetý ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

Nový ministr zdravotnictví M. Ludvík chce vymést skryté fondy pojišťoven. Foto: Twitter

„Pojišťovny mají určité fondy. Jsou nepoužívané, do jisté míry zmražené. Jsou to poměrně velké peníze, i na přebytcích na účtech zdravotních pojišťoven. Musíme se podívat, jestli už v prvním nebo druhém pololetí příštího roku by se daly mobilizovat na to, aby byly použitelné do základního fondu zdravotního pojištění,“ šokoval Miloslav Ludvík.

VYPÁČÍ ČTVRT MILIARDY?

Z pojišťoven hodlá vypáčit až čtvrt miliardy korun navíc. Posloužit by podle něho mohly k řešení toho, na co před časem v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) poukázal prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba: Totiž, že stát slibuje důchodcům a chronickým pacientů, že za léky budou doplácet jen do určitého limitu, a pak jim osobní výdaje na léky nad tuto hranici refunduje. Jenže se to neděje.

Podle Ludvíka by se, pokud bude úspěšný ve vymetání rezervních fondů zdravotních pojišťoven, mohl urychleně snížit maximální limit, do kterého si mají senioři a děti za léky doplácet. Ludvík zdůraznil, že průměrný důchod je dvanáct tisíc měsíčně, takže dvě třetiny seniorů ho ani neberou, takže pro tyto lidi je podle nového ministra zdravotnictví problematické doplácet za léky tisícikoruny.

V NEMOCNICÍCH CHYBÍ 52 TISÍC SESTER!

Ludvík také připomněl, že v nemocnicích akutně chybí sestry na směny. Podle Státního ústavu zdravotnických informací a statistiky nemocnice do plného stavu potřebují 52 tisíc sester. Jenže za směny mohou dostat příplatek za měsíc jen maximálně tisíc korun. Ludvík by chtěl od dubna příštího roku zvýšit tuto možnost až na pět tisíc. Stačí k tomu nařízení vlády, nemusejí o tom hlasovat poslanci.

Ti ale naopak musejí posvětit další záměr, a sice to, že by se zákonem zavedlo, že stát by každoročně automaticky platil o něco více za své pojištěnce (seniory, nezaměstnané, děti). Dnes se to musí vždy projednávat znovu a znovu. Ludvík valorizaci považuje za nezbytnou, proti se však zatím staví ministr financí Andrej Babiš. V nejbližších dnech o tom mají jednat. Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera se to však nejspíše do voleb stejně nestihne prohnat legislativním procesem.

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Z karantény až do vězení?

V souvislosti s covidem byla u nás nařízena karanténa ve zhruba 1,2 milionu případů. Co to pro postižené znamená? Většinou máme nucený pobyt doma spojený s citelným výpadkem příjmů, protože zaměstnanci v karanténě …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru