Nový stavební zákon je klíčový pro celou českou ekonomiku, zjednoduší a urychlí povolování staveb

Názor
Poslanci tento týden v prvním čtení začali rozhodovat o vůbec nejdůležitější legislativě tohoto volebního období. Nový stavební zákon, který mají nyní na stole, totiž výrazně ovlivní celou českou ekonomiku. Pokud projde v navrhovaném znění, odblokuje zaseknutý proces povolování nových staveb a výrazně urychlí jejich přípravu. Stavebnictví tvoří podstatnou část HDP a nedokončená síť silnic a dálnic, špatná infrastruktura a chybějící byty brzdí ekonomický růst celé země.
Nový stavební zákon je příslibem toho, že se opět začnou stavět potřebné stavby – ať už jsou to nové dálnice, železnice, obchvaty obcí či tolik chybějící byty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nový stavební zákon je klíčový pro to, aby se rozběhl zablokovaný proces povolování nových staveb. Příprava rezidenčního projektu v Praze trvá pět a více let, což je naprosto neúnosné. Průtahy při povolování rezidenčního projektu zvyšují cenu nového bytu v průměru o deset procent, což u bytu za 5,5 milionu korun znamená 550 tisíc korun. U infrastrukturních staveb typu silniční obchvat, železnice či dálnice trvá investorovi, což jsou v drtivé většině případů státní instituce, získání všech povolení více než celou dekádu. To by projednávaná legislativa mohla změnit.

Nový stavební zákon obsahuje několik zásadních principů, které mohou povolování nových staveb výrazně urychlit. Zavádí například takzvaný apelační princip. Ten znamená, že nadřízený stavební úřad v případě odvolání věc nepošle zpět na původní stavební úřad, ale sám o žádosti investora rozhodne. Získat finální rozhodnutí by tak bylo možné už v řádu měsíců a ne roků, jako je tomu často nyní.

Zásadní je také zavedení důsledného dodržování závazných lhůt pro vyjádření či vydání rozhodnutí. Správními lhůtami se budou muset řídit i stavební úřady. Pokud nevydají rozhodnutí včas, přejde celé řízení na nadřízený stavební úřad. Ten už bude muset rozhodnout v jasně dané lhůtě. Investor tak už nebude muset pravidelně urgovat úředníky, aby konečně rozhodli.

PSALI JSME:
Nový stavební zákon zmírní politickou polarizaci Česka

Ještě výraznější vliv na celé řízení a jeho urychlení bude mít integrace stavebního řízení. To ve skutečnosti znamená, že stanoviska dotčených orgánů státní správy si bude zajišťovat samotný stavební úřad. Investorovi tak odpadne povinnost získávat desítky razítek nejrůznějších institucí. I to povolovací proces výrazně urychlí.

Výraznou úsporu času očekávám také od sloučení současných deseti typů řízení do jediného a zavedení pouze jednoho odvolání. Už tak nebude možné odvolávat se kvůli jedné věci neustále dokola. Každý bude mít možnost odvolat se pouze jednou, soud navíc bude muset vyřešit všechny body žaloby zároveň.

Podstatné nyní je, aby nový zákon bez výraznějších zásahů co nejdříve schválili nejen poslanci, ale také senátoři. Zablokované stavebnictví totiž změnu legislativy potřebuje jako sůl. Není možné, abychom z hlediska složitosti a délky povolování nových staveb patřili k nejhorším zemím na světě, daleko za mnoha rozvojovými zeměmi. Nový stavební zákon je příslibem toho, že se opět začnou stavět potřebné stavby – ať už jsou to nové dálnice, železnice, obchvaty obcí či tolik chybějící byty.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový stavební zákon provázejí problémy jako při schvalování občanského zákoníku

Zavřít reklamu ×
 1. Pomalá stavební řízení …patrně novinářská zkratka pro velice složitý proces přípravy projektu (výkresů), projednání záměru, vypořádání majetku (pozemků) v územím řízení a plnění technických požadavků ve stavebním řízení.
  Problémů je tedy více..
  Např. A) komplikovaný správní řád a soudní systém, který nahrává formálním stěžovatelům laických účastníků řízení , v kombinaci s nadměrně opatrným přístupem stavebních úřadů.
  B) nekompetentní projektanti, kteří v roli kresličů plní přání investora bez ohledu na dodržení vyhlášek, norem, a plánovací dokumentace obce, což vede k zamítavému stanovisku dotčených orgánů a nesouhlasu ze strany obcí a správců infrastruktury.
  C) obtíže při majetkovém vypořádání z důvodu nadměrné ochrany vlastnického práva k pozemkům, v kombinaci s neschopností investora s vlastníkem se dohodnout.
  D) slabá role obcí, které ještě snad nějak „vypotí“ formalistický územní plán, ale pak rezignují na další přípravu území z hlediska technické infrastruktury.
  E) územní dokumentace bývá zpracována povrchně. Detailní regulační plány záměrně úplně chybí, protože na nich nelze najít politickou shodu.
  Závěrem…z výše uvedeného je zřejmé, že novela SZ je potřebným a nutným krokem, nikoliv však krokem jediným. Patrně sama o sobě nedokáže naplnit očekávání.
  Pokud bychom opravdu chtěli urychlit výstavbu, zvážil bych metodu z 90tých let,..“prostě na čas zhasnout světlo“ a smířit se s následky.

 2. Jediné co je klíčové tak zákaz nákupou orné půdy,bytů a domů cizincům. Pak bude vše v pořádku.Nemovitosti mají patřit našim občanům a ne jak je to nyní.V současnosti patří mnoho nemovitostí cizincům,kteří pronajímají většinou zas cizincům.Pak je logicky nedostatek bytů a domů pro mladé,kteří raději prchají na západ,protože každý nechce bydlet do konce života u rodičů…….

  • Naprosto souhlasím s panem Petrem.Nemohl to napsat lépe.Obávám se však, že takto zásadní věc v nové zákoně chybí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Před dluhy do svěřenského fondu neutečete

Svěřenské fondy, které jsou v tuzemsku známy zejména ve spojitosti s „uklizeným“ majetkem premiéra Andreje Babiše a kauzami ohledně evropských dotací, staví český zákon do výjimečného postavení.

Plná moc není jen cár papíru

Nechcete, nebo se nemůžete nějakého jednání zúčastnit osobně? Stačí pověřit svého zástupce a nemusí to být pouze advokát, protože vybrat si můžete prakticky kohokoli. Vybavíte jej plnou mocí, která často nemusí být …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru