O co se hraje na konferenci o změně klimatu v Egyptě?

Názor
Nejvyšší světoví političtí představitelé se v neděli scházejí v egyptském Šarm aš-Šajchu na konferenci OSN o změně klimatu, známou též jako COP27. O co se bude hrát?
Nejvyšší světoví političtí představitelé se v neděli scházejí v egyptském Šarm aš-Šajchu na konferenci OSN o změně klimatu, známou též jako COP27. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rozhovory ukáží, zda rusko-ukrajinská válka a cenová krize krátkodobě odvedly pozornost vlád, firem a veřejnosti od tématu klimatické změny. Je možné, že extrémní počasí počínaje vlnami veder v Evropě přes záplavy v Pákistánu až po sucho v Číně poslouží jako připomínka, že je nutné jednat.

Otázka ztrát a škod – zkázy, kterou klimatická změna již teď působí v některých částech světa – téměř zhatila konferenci COP26 a lze očekávat, že letos bude situace podobně výbušná.

Prioritou je, aby síť Santiago Network začala fungovat na sto procent. Síť byla vytvořena s cílem dát zranitelným ekonomikám k dispozici nástroje a technickou pomoc. Očekává se, že v Egyptě dojde k dohodě na rozsahu působnosti.

PSALI JSME:
Od klimatického summitu v Glasgow žádný průlom čekat nelze

Již na konferenci COP26 se došlo k závěru, že je nutné, aby rozvinuté země poskytly prostředky na pokrytí ztrát a škod. Nicméně nebyly dojednány žádné detaily týkající se podoby, zdrojů a celkové výše.

Rozvojové země budou požadovat finanční mechanismus, rozvinuté země se budou bránit představě, že mají poskytnout další finanční zdroje. Nesplnily ani svůj slib z roku 2022 o poskytnutí 100 miliard amerických dolarů na klimatické financování. Rozvojové země budou tedy požadovat záruky týkající se splnění těchto závazků v letošním roce.

Africký kontinent je vysoce zranitelný vůči dopadům klimatické změny. Hlavní pozornost bude tedy upřena na přípravu na tyto dopady. Důraz bude kladen hlavně na globální cíl adaptace – dvouletý program, jehož cílem je kolektivní akce. V tomto roce se neočekává žádné zásadní rozhodnutí, ale vyjednavači se budou soustředit na klíčové složky a cíle.

PSALI JSME:
Obří klimatický summit v Glasgow skončil. Co zásadního změní?

Loňská konference v Glasgow byla pod silným časovým tlakem způsobeným covidovým rokem 2020 a mělo zde být přijato velké množství zásadních rozhodnutí. Letošní konference pod takovým tlakem není. Nicméně postoupit kupředu je nezbytné, jelikož jednotlivé strany implementují kroky dohodnuté na konferenci COP26.

V příštím roce nás také čeká globální inventura, kdy zjistíme, jakou cestu jsme ušli od Pařížské dohody. Egypt jako hostitelská země tvrdí, že za úspěch konference bude možné považovat „plošný pokrok“ týkající se všech klimatických problémů, který bude „rovnoměrný a spravedlivý“.

Nárůst cen energií vyostřil krátkodobou potřebu zajistit fosilní paliva, nicméně význam energetické tranzice a zajištění obnovitelné infrastruktury v dlouhodobém měřítku se nijak nezmenšil. Příležitosti, jak s klimatickou změnou úspěšně bojovat, se objevují. Investoři a firmy se teď budou soustředit na signály týkající se rychlosti, s jakou budou přijímána konkrétní opatření.

Autor je ředitel Centra pro klimatickou změnu v bance HSBC
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úplné vymýcení aut se spalovacími v EU klimatické změny nezpomalí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.