O půjčky na bydlení pro mladé je ohromný zájem. Stát chce navýšit peníze v programu na miliardu

Státní fond rozvoje bydlení včera rozjel nový Program pro mladé. Lidé do 36 let si mohli od včerejšího rána výhodně půjčit od státu na bydlení. Po bezmála polovině peněz se doslova zaprášilo. Půjčka je dnes sice nejvýhodnějším finančním produktem na trhu, ale vysoké ceny nemovitostí, nedostatečná a nesystémová výstavba i omezená kapacita státní kasy brzdí optimismus mnoha mladých rodin.
Zájemce si v rámci Programu pro mladé může na byt půjčit 1,2 milionu korun, což by podle dnešních cen novostaveb v Praze stačilo na 12,7 metrů čtverečních. Foto: Pixabay

Jen první den podali zájemci o státní půjčku na bydlení 256 žádostí za 299,2 milionu korun, přitom pro letošní rok je vyčleněno zhruba 650 milionů Kč. Zřejmě to neznamená, že za dva dny bude kasa prázdná, i přesto někteří z nich před pobočkami Státního fondu rozvoje bydlení v Praze a Olomouci nocovali. Stovky zájemců se tak tísnily v řadách dlouho před otevírací dobou úřadů, obávali se totiž, že se na ně peníze nedostanou.

Bydlení za dva miliony? Kdeže, jen houšť

„Jen loni poskytly komerční banky hypotéky za celkem 224 miliard korun. To je oproti státem plánovanému objemu značný nepoměr. Budeme-li počítat, že všichni budou žádat o nejvyšší možnou částku, tak stát každoročně uspokojí jen stovky domácností,“ uvedl RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol.

Komerční banky navíc hlásí, že průměrná výše hypotéky dosáhla na konci loňského roku 2,15 milionu korun. A není to vůbec záležitost poslední doby. Nad dvěma miliony se totiž drží nepřetržitě od listopadu 2016, částka je navíc průměrem celé republiky. Nízká inflace a vysoká zaměstnanost sice zvýšily kupní sílu Čechů, ale stačí se jen letmo podívat na realitní portály, aby se tokající páreček rychle snesl na zem.

Nedostupné bydlení. Hlavně ve velkých městech

Bytová krize trápí především Prahu, ale i další velká krajská města. V metropoli se průměrná cena nového bytu už vyšplhala na 94 tisíc korun za metr čtvereční. Zájemce si v rámci Programu pro mladé může na byt půjčit 1,2 milionu korun, což by podle dnešních cen novostaveb stačilo na 12,7 metrů čtverečních.

Byt 1+kk v Praze podle údajů největšího tuzemského developera Central Group stojí totiž zhruba 3,5 milionu korun. Potenciální majitel by tak kromě 20procentní hotovosti, což je 718 tisíc korun, podle nových regulí České národní banky potřeboval dosáhnout na čistý příjem 26 609 korun. Přitom mladí lidé mezi 20 až 29 lety mají průměrný plat o zhruba čtyři tisíce nižší. A u větších bytů, nebo dokonce domů, je pak dosažitelnost čistou iluzí.

Podle Sdružení pro architekturu a rozvoj ale program s alokací 650 milionů korun může pomoci maximálně stovkám lidí na venkově nebo ve městech, kde jsou nízké ceny nemovitostí.

Pražané se stávají Středočechy

Trend na realitním trhu mohla zvrátit hlavně vyšší nabídka bytů, myslí si odborníci. Nedostatek bytů totiž tlačí jejich ceny nahoru. Hlavní příčinu neuspokojivého stavu tak realitní makléři i stavaři vidí v tempu růstu nových bytů.

Podle Sdružení pro architekturu a rozvoj tak bude v roce 2030 v metropoli chybět minimálně 50 tisíc bytů. „V Praze by se muselo povolovat více než 10 tisíc bytů ročně, abychom byli na stejné úrovni přístupu k povolování, jako mají srovnatelná města, jako jsou třeba Vídeň nebo Mnichov. Zrychlení povolování není samospasitelné, trh je pod tlakem velmi silné poptávky, ale je to jedno z opatření, které by pomohlo,“ řekl partner KPMG Pavel Kliment a člen sdružení.

Mnoho Pražanů tak utíká do Středočeského kraje a hledají si nemovitosti na Kolínsku, Kutnohorsku nebo Příbramsku. Nižší cena je ale vykoupena diskomfortem a zvýšenými náklady na dopravu a rodinnou logistiku.

Bytový zázrak se zřejmě konat nebude

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) prý zájem o půjčky předčil očekávání. Resort proto uvažuje, že by peníze v programu navýšil na jednu miliardu korun.

„Fond se rozhodl, že bude přijímat žádosti až do výše jedné miliardy korun. Očekáváme, že ne všichni, kteří tu žádost podají, nakonec podepíšou úvěrovou smlouvu. Protože předběžný zájem byl opravdu velmi vysoký, tak budeme žádat Poslaneckou sněmovnu o navýšení rozpočtu, a to ještě letošního,“ uvedla mluvčí Státního fondu rozvoje bydlení Karolína Smetanová.

Nové půjčky na rekonstrukci vlastního bytu ve výši 300 tisíc korun, nákup vlastního bytu 1,2 milionu a výstavbu nebo koupi domu až dva miliony korun s jednoprocentní úrokovou sazbou a až dvacetiletou fixací a splatností jsou určeny pro rodiny do 36 let a podle fondu by měly vyřešit dlouhodobě tristní bytovou situaci. Jedno procento úrokové sazby a doba splácení až 25 let jsou tak pro mladé rodiny velkým lákadlem, tím více, když půjčku mohou kombinovat s hypotékou. Podmínkou státního úvěru je ale zástavní právo k nemovitosti jako první v pořadí, stejné právo si však chtějí nárokovat i bankovní domy.

Stát bude rovněž požadovat minimálně dvacetiprocentní spoluúčast, zájemce proto bude muset přihodit ještě 400 tisíc korun ze svého. Pro mnoho mladých rodin je i to nereálné. Zdá se tak, že bytový zázrak se konat nebude, že rodiny bez vlastních úspor budou mít i nadále smůlu a že si budou muset svůj sen o vlastním hnízdečku snít i nadále.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.