Ochladnutí postoje k akciím může otestovat odolnost britské libry

Analýza
Výhledy britské ekonomiky se oproti roku 2023 výrazně změnily, a tak si britská libra (GBP) v tomto čtvrtletí vede ze všech měn zemí G10 zatím nejlépe. Kvůli mzdovým plakům, vysoké inflaci v oblasti služeb a upadající ekonomické aktivitě čelila loni Británie neustálé hrozbě stagflace.
Britská libra si v tomto čtvrtletí vede ze všech měn zemí G10 zatím nejlépe. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V letošním roce se však její ekonomické vyhlídky zlepšily, a tak má Bank of England (BoE, britská centrální banky, pozn. red.) dostatek manévrovacího prostoru, aby snižování sazeb ještě odložila. Trhy očekávají, že začne snižovat sazby v srpnu, zatímco Fed (centrální banka USA) a Evropská centrální banka (ECB) nejspíš už v červnu.

Minulý pátek se dolarový pár GBP/USD vyšplhal na nové letošní maximum poblíž 1,29. Libru táhne výš vyrovnaný britský rozpočet i slabší americký dolar, ale v nadcházejících dnech a týdnech bude toto oživení patrně podrobeno zkoušce. Pár EUR/GBP v pátek znovu otestoval hladinu podpory 0,85, poté však zamířil výš. V příštích týdnech podle nás otestují odolnost libry zejména následující faktory.

Medvědí nálady na trhu

Už jsme zmiňovali, že pár GBP/USD nabízí příležitost těm, kdo kteří rádi riskují. Z regresní analýzy různých párů FX a indexu MSCI ACWI (MSCI All-Country World Index, pozn. aut.) za poslední dvě desetiletí na čtvrtletním základě vyplynula výrazná korelace páru GBP/USD se světovým akciovým indexem.

Akcie „sedmi statečných“ od počátku roku významně posílily, ale teď už ochota akciových trhů k dalším nákupům začíná opadat. V pátek byl zprávou dne obrovský pohyb cen akcií Nvidie, které trh přímo zbožňuje. Akcie společnosti se během jediného dne propadly o 11 procent a z maxima jsou náhle na minimu.

Vzhledem k tomu, že jde o společnost s hodnotou dva biliony dolarů, nevypovídá to o stavu trhu nic dobrého. Hlavní pozornost se v minulém týdnu upírala k tomu, zda trh neotočí a nezvýší se volatilita.

Něco takového by totiž mohlo způsobit obrat peněžních toků zpět k dolaru a dalším bezpečným měnám, jako jsou například japonský jen (JPY) a švýcarský frank (CHF), a poškodit měny citlivé na riziko, jako je britská libra.

Trhy byly nervózní i z pátečního zveřejnění amerického indexu spotřebitelských cen. Případné riziko výrazné únorové inflace by totiž vážně zpochybnilo dezinflační trendy a mohlo změnit tržní očekávání ohledně chování Fedu směrem k jestřábímu postoji.

Komentáře BOE a britské mzdy

Catherine Mannová z BOE v pondělí prohlásila, že než budou inflační tlaky v souladu s dvouprocentním cílem centrální banky, čeká Británii ještě dlouhá cesta. To ovšem libře v daný den nijak výrazné posílení nepřineslo, protože očekávaný odklad snižování sazeb už trhy do cen dávno promítly.

Britská libra si v pondělí vedla dokonce nejhůř ze všech měn G10, za což mohly patrně pesimistické nálady na akciových trzích. Minulý měsíc uvedl guvernér BOE Andrew Bailey, že klíčové ukazatele na trhu práce i ceny služeb vykazují „povzbudivá znamení“, zároveň však zdůraznil, že odpovědní činitelé ještě zjišťují, nakolik je tento vývoj udržitelný.

Z aktuálních údajů za tři měsíce končící lednem pak vyplývá, že britský trh práce ochlazuje, i když v historickém srovnání zůstává dál napjatý. Meziroční růst mezd, po odečtení prémií, byl v uvedených třech měsících nižší, než se očekávalo (6,1 % vs. očekávaných 6,2 %).

Růst průměrných příjmů, včetně prémií, pak ve stejném období polevil na 5,6 procenta, předchozí údaj činil 5,8 procenta a očekávaný růst 5,7 procenta.

Na svém posledním zasedání Bank Of England uvedla, že rizika plynoucí z domácích cen a mezd jsou vyrovnanější. Očekává, že ve druhém čtvrtletí inflace dočasně klesne na dvě procenta, ale ve třetím a čtvrtém čtvrtletí se opět zvýší a koncem roku se ustálí na 2,75 procenta.

Tyto údaje o vývoji mezd mohou do budoucna přispět k holubičím obratu BOE, ale i na posledním zasedání zatím dva členové hlasovali pro další růst sazeb. Svou úlohu jistě sehrají i obavy o hospodářský růst, zejména poté, co byl rozpočet navýšen jen minimálně.

Za tři měsíce končící lednem vzrostla v Británii míra nezaměstnanosti na 3,9 procenta a spotřebitelská důvěra v únoru opět poklesla, takže domácnosti patrně ještě nejsou připraveny se pořádně „rozšoupnout“. Příští zasedání BOE se koná 21. března a 20. března bude zveřejněn únorový CPI (Index spotřebitelských cen, pozn. red.).

Nové pozice a technické ukazatele

Podle zprávy COT, což je týdenní zpráva, která odhaluje pozicování velkých a profesionálních obchodníků v komoditních futures trzích, za týden končící 5. březnem 2024 otevřeli spekulanti 10 300 nákupních kontraktů a uzavřeli 1 700 krátkých pozic v britské libře.

V důsledku toho se čisté pozice „nekomerčních“ obchodníků během jednoho týdne zvýšily o 12 000 kontraktů. Dlouhá pozice v libře je tak největší od srpna 2023. I technické ukazatele naznačují, že může libra brzy překročit hranice překoupeného trhu.

Index RSI a Bollingerova pásma v grafech výše ukazují, že v dohledné době může dojít k překoupení. V nejbližší době však může nastat i stažení od této hranice, pokud se tato očekávání nenaplní, zejména vzhledem k tomu, že trh nijak nenavázal na nové letošní maximum, jehož bylo dosaženo minulý pátek.

Autorka je tržní stratéžka Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spojené království je sice „dole“, ale rozhodně ne mimo hru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB