Oči upřené na výnosy technologických firem

Názor
Na základě informací zveřejněných americkým Fedem (centrální banka USA, pozn. red.) vystoupala riziková aktiva za jedinou noc výš a získala si tak v Asii slušný náskok. Extrémně holubičí poselství Federálních rezerv totiž srazilo výnosy ke dnu a otevřelo akciím a zlatu cestu k výšinám.
I když se teď o Fedu hodně mluvilo, jeho předseda Powell nepřišel v podstatě s žádným překvapením. Foto: federalreserve.gov

Fed dále omílá svou mantru, že je ekonomiku nutné podporovat za každou cenu. V rámci příprav na nejhorší navíc naznačuje, že je ochoten podnikat další kroky, čímž podporuje návratnost obchodů sázejících na další růst a dává zelenou honbě za výnosy, bez ohledu na ekonomickou realitu.

Po holubičích signálech Fedu je jasné, že sazby zůstanou delší dobu nízké. V rámci indexu ASX 200 si nejvíc polepšily akcie zdravotnických a technologických firem. Zároveň to hraje do karet všem, kdo sázejí na zdánlivě nekonečné momentum a na růstové akcie, jejichž ocenění zvyšují hlavně rekordně nízké sazby, které tu s námi evidentně vydrží ještě celé roky.

Nabuzení způsobené podporou za každou cenu ovšem pomalu doznívá, americké futures se obchodují níže a nabídková cena za dolar klesá. Patrná byla také averze vůči riziku v souvislosti s tím, jak začali investoři zohledňovat rostoucí daň, kterou si covid-19 vybírá na globální ekonomice, paralýzu Kongresu, stejně jako výnosy technologických titánů Applu, Amazonu a Alphabet, které byly zveřejněny.

PSALI JSME:
Největší firmy světa už vymazaly koronavirové ztráty

Také zvýšený počet případů ve Victorii a v Tokiu a rekordní počet úmrtí v Texasu trochu zchladily šílenství vyvolané snahou centrální banky zachovat přizpůsobivou monetární politiku za každou cenu a zcela odtrhnout ceny aktiv od reality. Horečnaté chování způsobené přebytkem likvidity je dobře patrné z dat společnosti Robinhood, která ukazují obrovskou vlnu zájmu intradenních obchodníků o akcie firmy Kodak.

Podle údajů ze stránky Robintrack přidalo tyto akcie v nějaké formě do svého portfolia během posledních 24 hodin zhruba 43 000 uživatelů platformy Robinhood. Objevují se navíc spekulace, že Kodak vyvinul vakcínu proti viru. V jednom okamžiku dosáhlo zvýšení ceny u těchto akcií téměř 700 %.

I když se teď o Fedu hodně mluvilo, jeho předseda Powell nepřišel v podstatě s žádným překvapením a nedošlo k žádným zásadním změnám politiky, ani k významným prohlášením. Fed pouze rázně zopakoval, že se bude držet dosavadního kurzu, a dal jasně najevo, že bude pokračovat v expanzivní monetární politice.

PSALI JSME:
Americký dolar nakonec musí začít klesat

Powellovy komentáře zůstaly tak holubičí, jak je to jen možné bez toho, aby přislíbil nasazení nových „nástrojů“. V rámci forward guidance se sice Powell k ničemu výslovně nezavázal, ale naznačil, že je Fed připraven forward guidance posílit a časem přejít k přímým opatřením, což by znamenalo explicitně podmínit budoucí zvyšování sazeb tím, že skutečná inflace dosáhne dvou procent, případně tuto hranici překročí.

Předseda Federálních rezerv také nezapomněl zdůraznit, že nadále panuje obrovská nejistota ohledně ekonomického vývoje a že politika banky závisí na dalším postupu a dopadech virové pandemie. V podstatě tedy varoval účastníky trhu, že bude-li to nutné, je Fed připraven znovu zasáhnout a v případě potřeby má spoustu manévrovacího prostoru.

O skutečném směřování rizikových aktiv nám však pravděpodobně mnohem víc napoví výnosy obřích technologických společností. Spekulativní excesy v oblasti technologických akcií, jež stály za tím, jak se trh odrazil ode dna dosaženého v březnu, způsobily, že mají investoři od těchto firem značná očekávání, která je třeba naplnit. Dalším rizikovým faktorem je koncentrace, neboť velké technologické firmy aktuálně tvoří téměř 40 % indexu S&P 500, a tak leží těžké břemeno ovlivnění nálady na trhu právě na nich.

Autorka je analytička Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Optický klam na burze. Technologické firmy nezřízeně rostou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Začíná éra zlevňování domů a bytů? Objevují se první náznaky

Analýza
Ještě v prvním čtvrtletí zdražily české domy a byty podle Eurostatu nejrychlejším tempem v rámci celé EU. Dost možná, že příští zpráva evropského statistického úřadu bude z pohledu českého zákazníka výrazně optimističtější. Objevují se první náznaky, že tuzemské nemovitosti přestávají zdražovat a některé už dokonce mírně zlevňují.