Od KKIG investičního fondu ke Startec Ventures

Analýza
Včera jsme psali o tom, že „dluhopisový“ Triload Invest podnikatele Roberta Krejčího čelí podruhé za půl roku insolvenci – s tím, že hraje o čas ve snaze získat investora a že pohledávku do probíhajícího insolvenčního řízení přihlásila i britská dceřiná společnost Triload Capital Ltd., kterou český Triload Invest z poloviny vlastní a která je od ledna letošního roku v nucené insolvenci.
Robert Krejčí na archivní fotografii. Foto: Archív

Britská Triload Capital se ale ještě v první polovině srpna 2017 jmenovala KKIG Capital UK, Ltd. a minimálně do konce roku 2017 byla vlastníkem 80 % akcií (dalších deset procent akcií držel Robert Krejčí a zbytek podnikatel v pohostinství Jiří Kubelka) společnosti KKIG investiční fond s proměnným základním kapitálem (IČO: 051 75 925), což byl fond kvalifikovaných investorů registrovaný Českou národní bankou. Zjistila to redakce portálu FAEI.cz z českého a z britského rejstříku firem.

Firmu Triload Capital, která se od 23. ledna 2019 na základě příkazu Vrchního soudu pro Anglii a Wales (High Court of Justice) ocitla v nucené likvidaci, podle výpisu z britského „Companies House“ (obchodního rejstříku – pozn. aut.) z poloviny vlastní britská Form Online Limited, podle „Companies House“ propojená s Jiřím Kubelkou, a polovina „shares“ (podílů) patří Robertu Krejčímu prostřednictvím české firmy Triload Invest, která v ČR podruhé za půl roku čelí insolvenčnímu návrhu.

Webové stránky KKIG investičního fondu s proměnným základním kapitálem už dnes nefungují, ale díky „paměti“ Googlu lze zjistit, jaké informace o sobě fond uváděl. Předně tvrdil, že je českou investiční společností, která se „od svého založení specializuje na investice do toho, čemu vedení rozumí. Tedy projektům v oblasti hospitality“ (pohostinství – pozn. aut.).

Investorům, akcionářům fondu, pak sliboval vysoký výnos – 6,3 % ročně, tedy vysoko nad úrovní zhodnocení tehdejších i současných bankovních depozit. Fond, který podléhal regulativám ČNB a ministerstva financí, se prezentoval jako středně rizikový a nabízel investice do vysoce bonitních projektů „hospitality“.

PSALI JSME:
„Dluhopisový“ Triload Invest hraje u soudu o čas. Pohledávku přihlásila i jeho „poloviční britská dcera“ v nucené likvidaci

Opomenutá změna ve výroční zprávě?

Fondu se však nepodařilo získat kvalifikované investory a ani se mu nepodařilo dosáhnout zákonem požadované hodnoty kapitálu pro fond kvalifikovaných investorů ve výši 1,25 milionu eur, jak vyplývá z výroční zprávy fondu za rok 2017. Tu v roce 2018 zpracovala investiční společnost Avant, která v roce 2017 byla obhospodařovatelem fondu (a statutárním ředitelem akciové společnosti). Portfolio manažerem byl Zdeněk Hauser.

V prvním roce své existence fond skončil ve ztrátě 756 milionů a za rok 2017 uvedl ztrátu ve výši 1,1 mil. Kč. Z tohoto důvodu, a protože nezískal dostatečný kapitál, se akcionáři se rozhodli ukončit v průběhu roku 2018 činnost fondu a následně požádat o výmaz ze seznamu fondu kvalifikovaných investorů vedených ČNB. (O tom, že to nakonec dopadlo jinak, si přečtete níže – pozn. aut.).

Výroční zpráva společnosti KKIG investiční fond sice uvádí, že „v rozhodném období nedošlo v obchodním rejstříku k žádným změnám“, ale není to úplně přesné. V českém sice ne, ale v tom britském ano: Jak je uvedeno výše, v srpnu 2017 došlo k přejmenování majoritního britského vlastníka z KKIG Capital UK Ltd. na Triload Capital Ltd. Nabízí se otázka, proč tato nikoliv nevýznamná informace není ve výroční zprávě za rok 2017 uvedena…

Nový název, nová jména

Reprofoto: startec.cz

Ale nešlo o jedinou změnu. KKIG investiční fond s proměnným základním kapitálem byl k 26. 7. 2018 přejmenován na Startec Ventures SICAV a.s. a k témuž datu byl v obchodním rejstříku vymazán Robert Krejčí jako člen správní rady. Druhý z bývalých členů správní rady, Jiří Kubelka, byl vymazán už loni v květnu, přičemž členství mu zaniklo už v říjnu 2017.

A nová jména, která se ve správní radě objevila? Kamil Kožíšek, jenž se podle vlastních slov zabývá „monetizací startupů s příběhem, např. Letenkysnadno.cz nebo Clever Monitor“, a Pavel Brabenec, který se před založením a řízením fondu Startec Ventures SICAV věnoval „andělským investicím a akvizicím v rámci projektů investičních společností PPF a Kaprain“.

Na webu Startec Ventures jsou v rubrice „O nás“ uvedena další dvě jména: Tomáš Budník, někdejší generální ředitel O2 Czech Republic, který dnes pracuje jako technický ředitel skupiny PPF pro telekomunikace, a podnikatel Milan Kožíšek, jenž se mj. podle České televize v 90. letech prohlašoval za většinového majitele zlatých dolů v Ugandě.

Startec Ventures investuje do start-upů v raných fázích jejich života. V jeho portfoliu jsou aktuálně tři start-upy: Brand Embassy, Clever Monitor a Leaf Learn. Například Clever Monitor v minulosti získal od fondu na svůj rozvoj 30 milionů korun výměnou za 35% podíl v mateřské britské firmě Clever Monitor International Limited. Objem fondem spravovaných aktiv dosahuje podle webu czechstartups.org téměř 100 milionů korun.

PSALI JSME:
Test důvěry investorů? Obligace za 100 milionů pro softwarovou firmu. Ta ale za dluhopisy ručit nebude

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Padl cenový rekord za dražbu videohry

Lidé se v dospělosti rádi vrací ke svým dětským zálibám. To se projevuje ve sběratelství, kde vznikají nové cenové rekordy za dobře zachovalé předměty z minulosti. Sbírat se přitom dají automobily, známky, mince, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru