Od zítřka hrozí za stáčení tachometrů až půlmilionové pokuty

Podle odhadů se to aspoň jednou stalo skoro každému druhému Čechovi, který si koupil ojetý automobil pocházející ze zahraničí. Vůz, jenž si vybral, byl ve skutečnosti mnohem starší, jinak řečeno měl najeto mnohem více než ve skutečnosti. Počítač kilometrů na přístrojové desce totiž lhal.
Ideální je, když si historii vozu proklepnete ještě před podpisem kupní smlouvy. Foto: Pixabay

Prvního října vstoupí v platnost úprava zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která mimo jiné zavádí přísné pokuty za stáčení tachometrů (přesněji řečeno odometrů – zařízení k záznamu ujeté vzdálenosti). Částka může dosáhnout až půl milionu korun, přičemž dostat ji mohou jak právnické, tak fyzické osoby.

Pozor při opravách tachometrů

Tím to ale nekončí. Při výměně nebo opravě tachometru může legálně dojít k úpravě údaje na počitadle, o tom ale musí osoba, která úkon prováděla, vystavit protokol.

Ten pak provozovatel vozidla předloží při nejbližší evidenční kontrole na STK. Když protokol nevznikne nebo nebude po opravě vydán, hrozí danému mechanikovi pokuta až 50 000 korun. Když pak následně vy opomenete daný dokument předat na příští STK, hrozí postih i vám, a to do 10 000 Kč.

PSALI JSME:
Každé druhé ojeté auto v Evropě je přelakovaný šrot nebo skrývá levárnu

Pomůže to?

Na efekty nových sankcí si ještě budeme muset počkat, je ale zřejmé, že tím by boj s omlazováním aut skončit neměl. V běhu je příprava zavádění tzv. car-passů, což je mezinárodní on-line nástroj pro průběžné zaznamenávání stavu najetých kilometrů přístupný pro nahlížení i zápisy řadě organizací.

Nejdále je v implementaci této pomůcky Belgie a Nizozemsko. Právě kumulace údajů z počítadla se totiž zatím jeví jako nejúčinnější nástroj. Metody zjišťování skutečného nájezdu nebo historie automobilů však i v rámci Česka už pokročily natolik, že řada autobazarů může v tomto směru kupci vystavit záruční smlouvu.

PSALI JSME:
Češi se nebojí ojetin. Někdy by ale měli

Podvod, jasná věc

Často se diskutuje o tom, zda stáčení tachometrů je trestný čin. Už v roce 2014 se Nejvyšší soud vyjádřil v tom smyslu, že ano – pokud škoda na oklamaném zákazníkovi přesáhla pět tisíc korun, jde o podvod.

Potíž je ale s dokazováním, takže ideální je, když si historii vozu proklepnete ještě před podpisem kupní smlouvy. A to například na webu kontrolatachometru.cz, provozovaného ministerstvem dopravy, eventuálně přes aplikace napříkad společnosti Cebia, jež se prověřováním automobilů zabývá už přes čtvrt století.

A neváhejte takto učinit i v případě nákupu ojetiny z českého trhu, zde je podle odhadů stočeno tak jedno auto z deseti. S podezřením na stočení tachometru se můžete obrátit na policii nebo úřad obce s rozšířenou působností, informovat můžete též Českou obchodní inspekci.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru