Odbory úspěšně tlačily na růst mezd i více volna

Bezmála 900 tisíců zaměstnanců se loni týkaly nové kolektivní smlouvy. Ve dvou třetinách případů přinesly zvýšení mezd, tarify průměrně vzrostou o 4,3 procenta. Údaje zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
Devět z deseti kolektivních smluv se zabývalo délkou dovolené, nebo dalšími typy volna. Foto: Pixabay

Růst mezd a delší dovolená, to jsou hlavní loňské úspěchy odborářských vyjednavačů z 27 odborových svazů, kterých dosáhli při uzavírání 1737 kolektivních smluv. Právě tolik jich zahrnuje analýza, kterou si nechalo vypracovat MPSV. Tři čtvrtiny analyzovaných smluv pocházely ze soukromého sektoru, čtvrtina ze státního.

Mzdové tarify průměrně vzrostou o 4,3 procenta, což je víc, než v roce 2016.  U nominálních mezd se dohodl v průměru růst o 3,5 procenta, tedy zhruba stejně jako předloni. Sjednané zvýšení reálných výdělků činilo v průměru 1,7 procenta, uvedl server e-sondy.cz. Budoucím vývojem mezd a platů se zabývalo 68 procent uzavřených smluv.

Necelá polovina smluv (43 %) počítá s třináctým platem a ve 14 % případů dokonce i čtrnáctým platem. Příplatky za pracovní pohotovost budou vyšší než ty ze zákona ve více než čtvrtině podniků.

Více než 40 procent zaměstnavatelů také zavázalo k vyplácení příspěvku na penzijní spoření, necelá čtvrtina přispívá i na životní pojištění. S příspěvkem na stravování počítá 96 procent loni uzavřených kolektivních smluv.

(res)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Míra nezaměstnanosti zůstává nízko

Míra nezaměstnanosti v ČR stoupla loni v prosinci na 3,5 procenta, což je horní hranice expertních odhadů. I tak jde o relativně příznivý výsledek, zejména z pohledu zaměstnanců. Zaměstnavatelům a jejich svazům či …

Home office na cestě od benefitu ke standardu

Ještě před několika lety, v době předcovidové, byl home office častěji využíván jen u lidí z IT. I tam se to týkalo spíše jen programátorů. Firmy z jiných oborů se dívaly na takový experiment s nedůvěrou a braly to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB