Odbory úspěšně tlačily na růst mezd i více volna

Bezmála 900 tisíců zaměstnanců se loni týkaly nové kolektivní smlouvy. Ve dvou třetinách případů přinesly zvýšení mezd, tarify průměrně vzrostou o 4,3 procenta. Údaje zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).
Devět z deseti kolektivních smluv se zabývalo délkou dovolené, nebo dalšími typy volna. Foto: Pixabay

Růst mezd a delší dovolená, to jsou hlavní loňské úspěchy odborářských vyjednavačů z 27 odborových svazů, kterých dosáhli při uzavírání 1737 kolektivních smluv. Právě tolik jich zahrnuje analýza, kterou si nechalo vypracovat MPSV. Tři čtvrtiny analyzovaných smluv pocházely ze soukromého sektoru, čtvrtina ze státního.

Mzdové tarify průměrně vzrostou o 4,3 procenta, což je víc, než v roce 2016.  U nominálních mezd se dohodl v průměru růst o 3,5 procenta, tedy zhruba stejně jako předloni. Sjednané zvýšení reálných výdělků činilo v průměru 1,7 procenta, uvedl server e-sondy.cz. Budoucím vývojem mezd a platů se zabývalo 68 procent uzavřených smluv.

Necelá polovina smluv (43 %) počítá s třináctým platem a ve 14 % případů dokonce i čtrnáctým platem. Příplatky za pracovní pohotovost budou vyšší než ty ze zákona ve více než čtvrtině podniků.

Více než 40 procent zaměstnavatelů také zavázalo k vyplácení příspěvku na penzijní spoření, necelá čtvrtina přispívá i na životní pojištění. S příspěvkem na stravování počítá 96 procent loni uzavřených kolektivních smluv.

(res)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru