Odbory úspěšně tlačily na růst mezd i více volna

Bezmála 900 tisíců zaměstnanců se loni týkaly nové kolektivní smlouvy. Ve dvou třetinách případů přinesly zvýšení mezd, tarify průměrně vzrostou o 4,3 procenta. Údaje zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Devět z deseti kolektivních smluv se zabývalo délkou dovolené, nebo dalšími typy volna. Foto: Pixabay

Růst mezd a delší dovolená, to jsou hlavní loňské úspěchy odborářských vyjednavačů z 27 odborových svazů, kterých dosáhli při uzavírání 1737 kolektivních smluv. Právě tolik jich zahrnuje analýza, kterou si nechalo vypracovat MPSV. Tři čtvrtiny analyzovaných smluv pocházely ze soukromého sektoru, čtvrtina ze státního.

Mzdové tarify průměrně vzrostou o 4,3 procenta, což je víc, než v roce 2016.  U nominálních mezd se dohodl v průměru růst o 3,5 procenta, tedy zhruba stejně jako předloni. Sjednané zvýšení reálných výdělků činilo v průměru 1,7 procenta, uvedl server e-sondy.cz. Budoucím vývojem mezd a platů se zabývalo 68 procent uzavřených smluv.

Necelá polovina smluv (43 %) počítá s třináctým platem a ve 14 % případů dokonce i čtrnáctým platem. Příplatky za pracovní pohotovost budou vyšší než ty ze zákona ve více než čtvrtině podniků.

Více než 40 procent zaměstnavatelů také zavázalo k vyplácení příspěvku na penzijní spoření, necelá čtvrtina přispívá i na životní pojištění. S příspěvkem na stravování počítá 96 procent loni uzavřených kolektivních smluv.

(res)

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Zaměstnání

O výpovědi se vyplatí diskutovat nebo se soudit

Chcete-li dát v práci výpověď, tak nikdy ne ústně, ale vždy jen písemnou formou. A jak jsme uvedli před týdnem v Poradně, totéž platí o výpovědi dané zaměstnavatelem. V obou případech se k takovému aktu přistupuje, …

Prognóza tlaku na zvyšování mezd

Náklady na pracovní sílu jsou v ČR téměř čtyřikrát nižší než v Dánsku. Levnější práce je už jen v dalších osmi zemích Evropské unie. Vyplývá to z údajů za rok 2017, které zveřejnil statistický úřad Eurostat. Do …

Nejčtenější

„Investiční životní pojištění je hra pro střední třídu,“ říká respektovaný ekonom, profesor Jaroslav Vostatek

RozhovorTéma týdne
V poslední době se hodně mluví a píše o investičním životním pojištění. Požádali jsme proto o rozhovor jednoho z předních českých odborníků, profesora Jaroslava Vostatka. „Investiční životní pojištění není nic jiného, než investiční fond zabalený jako pojištění. To říkám svým studentům dlouhodobě. A kdyby se takové pojištění státu nelíbilo, tak je může zakázat,“ říká v rozhovoru, kterým dnes zahajujeme Téma …
Rolovat nahoru