
Rozhodnutí soudu samozřejmě musím respektovat a respektuji, jakožto zástupce věřitelů a také insolvenční správce se zvláštním povolením ale příliš nerozumím tomu, proč bylo panu Mičkovi oddlužení povoleno.
Naprosto se ztotožňuji s tím, co napsalo hned několik věřitelů k přihlášeným pohledávkám za panem Mičkou, tedy že jeho snaha o oddlužení touto formou je vedena nepoctivým záměrem. Nemohu souhlasit s tím, co stojí v odůvodnění od Městského soudu v Praze, tedy že v chování pana Mičky lze spatřovat lehkomyslnost. Připravit věřitele o stovky milionů korun podle mého mínění opravdu není pouze lehkomyslnost.
Záměry, s kterými Michal Mička požádal o úpadek formou oddlužení, nejlépe ilustrované právě vyjádřením jednoho z věřitelů, které je zveřejněné v insolvenčním rejstříku:
„Dlužník se při osobním předání směnky po splatnosti choval sebevědomě, arogantně a odmítavě s tvrzením, že nikdo věřitele nenutil, aby investoval. Na otázku, proč ještě v březnu 2020 přijímal cizí peníze, lakonicky odpověděl, že je potřeboval. Z těchto důvodů mi připadá jako výsměch jeho žádost o oddlužení.“
Michal Mička je člověk, který za sebou a svým podnikáním nechal dluhy v hodnotě stovek milionů korun. Pravděpodobně půjde až o jednu miliardu. Do poslední chvíle se navíc neostýchal ručit osobními směnkami.
A takový člověk požádá o osobní oddlužení s tím, že pravděpodobně bude schopen vydělávat méně než 900 tisíc korun ročně, na bankovních účtech má 16 585 korun a na životním pojištění 47 479 korun. Nevlastní žádnou nemovitost, nevlastní automobil. Z movitého majetku má nějakou hodnotu zřejmě jen jeho sbírka obrazů, a to ještě není vůbec jasné jakou. To opravdu není standardní situace, za které by se povolovalo oddlužení.
Se schválením oddlužení se pojí další nesrovnalost. Michal Mička v insolvenčním návrhu uvádí, že v následujících 12 měsících očekává příjmy ve výši 888 000 korun, a to na základě platných smluv o výkonu funkce se společnostmi pietro filipi, s.r.o. a Pure Lingerie s.r.o.
Jestli tomu tedy správně rozumím, pan Mička bude splácet dluhy v osobním insolvenčním řízení penězi, které bude dostávat z vlastních firem, které už předtím poslal do insolvence. Bude tedy peníze do majetkové podstaty posílat z jiné majetkové podstaty. To je dle mého soudu v podstatě insolvenční perpetuum mobile a výsledkem může být, že on sám nezaplatí vůbec nic.
(Autor je majitel advokátní kanceláře Langmeier & Co., která zastupuje část věřitelů v insolvenčních řízeních s firmami ze skupiny C2H)