On-line sčítání je opět funkční

Elektronický sčítací formulář historicky prvního on-lince sčítání lidu v České republice je znovu funkční. Redakci FAEI.cz o tom dnes v pozdních odpoledních hodinách informovala tisková mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová. Český statistický úřad (ČSÚ) současně přijal další opatření, aby posílil kapacitu systému on-line sčítání na vyšší zátěž.
„Děkuji veřejnosti za pochopení, které projevovala během řešení problému. Vážíme si vaší trpělivosti. Rád bych také ujistil, že data z již odeslaných elektronických formulářů jsou v naprostém bezpečí,“ uvedl dnes předseda ČSÚ Marek Rojíček. Foto: Český statistický úřad

Elektronický sčítací formulář byl v sobotu ráno z důvodu enormního přetížení systému dočasně preventivně znepřístupněn. Cílem bylo zabránit tomu, aby systém odpojoval respondenty, kteří nedokončili vyplňování formuláře. Jak ukázala pozdější analýza, extrémní zátěž byla způsobena závadou v modulu pro vyhledávání adres. Nastavení modulu uměle přetěžovalo systém, proto bylo nezbytné jej akutně opravit.

Společnost OKsystem, která loni získala od statistického úřadu zakázku za 20,7 milionu korun na vytvoření IT systému on-line sčítání, identifikovala příčinu problému, udělala opravu a aplikaci během dneška plně obnovila. Předseda ČSÚ Marek Rojíček dnes odpoledne uvedl, že jeho úřad vůči společnosti OKsystem samozřejmě vyvodí důsledky v souladu se smlouvou.

Sečíst se bezpečně prostřednictvím on-line formuláře na webu scitani.cz lze během následujících dvou týdnů. Voldánová informovala, že se úřad v reakci na nenadálou situaci připravuje i na možnost prodloužení doby pro on-line sečtení. Po selhání startu projektu elektronických dálničních známek a problémům s registrací na očkování proti covid-19 jde tak o další případ nezvládnutého projektu elektronizace tuzemské veřejné správy.

PSALI JSME:
AKTUALIZOVÁNO: On-line sčítání nefunguje. Česko už má kvůli elektronizaci z ostudy plný šatník kabátů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru