Opět zdraží cigarety, hrozí bujení černého trhu

Názor
Letos se začátkem března spotřební daň z krabičky cigaret stoupla ze dne na den o deset až třináct korun. Zdražení cigaret tak bylo nejvýraznější v historii. V příštím roce čeká kuřáky navýšení další, pak další v letech 2022 a 2023.
Opět zdraží cigarety, hrozí bujení černého trhu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mezi lety 2009 a 2019 zdražovala krabička cigaret v průměru o 3,10 Kč ročně, letos však došlo k jejímu zdražení až o pětinásobek, tj. o patnáct korun. Průměrná cena krabičky se tak poprvé vyhoupla nad úroveň jednoho sta korun. V příštím roce zdraží krabička, která nyní vyjde na 101 korun na 105 korun. Zdražení tedy nebude tak markantní jako to letošní.

Politici to zdůvodňují zdravotními riziky kouření a snahou odnaučit Čechy tomuto zlozvyku.

Ministerstvo financí si od vyšší daně slibuje dalších necelé dvě miliardy korun pro veřejnou kasu navíc, zatímco letošní navýšení má vynést dodatečných devět miliard. Loni státní rozpočet na tabákové dani inkasoval 56 miliard korun. Plán ministerstva však může narazit.

PSALI JSME:
Evropané kouří nelegální cigarety, každá desátá je pašovaná

Navýšení daně totiž ještě více rozevře nůžky mezi cenou cigaret v sousedních zemích Slovensku a Polsku. Zejména Češi z příhraničních oblastí tak častěji budou jezdit pro kartóny právě tam. Na jednom kartonu mohou ušetřit až stokoruny. Zřejmě také bude bujet černý obchod s cigaretami, případně se rozmůže jejich pašování, padělání a další kriminální činnost s nimi spojená.

Už dnes se v Česku nelegálně prodá zhruba sedm procent cigaret, například nekolkovaných krabiček z Ukrajiny a Běloruska, včetně padělků známých značek. Podíl nelegálních prodejů kvůli růstu spotřební daně vzroste. Do Česka si přitom zároveň bude pro cigarety kvůli jejich zdražení jezdit přes hranice méně Němců a Rakušanů, což rovněž může zčásti zhatit plány ministerstva ohledně zvýšeného daňového inkasa ze zdražených cigaret.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Od zítřka v ČR zdraží cigarety, nejvýrazněji v historii

×
 1. To zase budou nenávistní a silně pomatení NEKUŘÁCI radostí ejakulovat !! A hned slintat svojí oblíbenou lež o nákladech na léčbu kuřáků ! O nákladech na psychicky narušených nekuřáků při léčbě jejich poruch,již taktně pomlčí !! Nekuřáci,zrovna tak jako komunisti-naprosto zbytečné bytosti,parazitující na ostatních lidech !!

  • Hmmm, az dostanete raka, budou vam penize nekuraku docela vhod. Ale jasne, nemusite se lecit a dal hulit. Proc ne. Koureni neskodi. To rikal Kubera. Ja jsem byvaly kurak a obcasny pozitkar u doutniku. Ale nikdy nehulim tak, abych tim smradem oblazil svoje sousedy. Mimochodem, co argument o zakazu huleni v hospodach? Kolik ze jich krachlo? A ze kuraci NIKDY nebudou chodit ven? A ze se to zrusi. Prd… za mne, kdyz vidim socky s cigarem, jak breci ze nemaji na jidlo pro deti, klidne at zvara stoji 500 a vic.

   • A uvědomujete si kolik ten kuřák platí státu na dani no asi ne.To samé,bychmohl tvrdit o sportu máte představu kolik stojí např.takove kadrupegik denně no asi ne hlavně že se oháníte rakem

 2. Už teď, když chodím po Praze, skoro na každém rohu leží prázdné krabičky s nápisem
  Куріння вбиває
  Čím to asi tak může být? Neví někdo? Dřív jsem to potkával jen výjimečně.

 3. je mi to jedno nekouřím cigarety prodávané v trafikách a obchodech v ČR, to se nemůže při mém kouření vyplatit. Zdražením se stane jen to že lidé nebudou kupovat legální cigarety a Stát přijde o příjmy.

 4. Zdroje z Ukrajiny, Polska, Bulharska jsou hodně bohaté, tak ať si tady ti naši vládní zloději zdražujou cigára, jak chtějí. Kdyby přestali krást, nemuselo by se zdražovat nic. Ale hlavně aby si zase nezapomněli zvednout platy. To bych fakt nerozdejchal.

 5. Přešel jsem na Rothmans. 86.-kč.Rozhlídněte se kolem.Pokud se domluví dva nebo tři ,tak dobrý.Ne všichni a všude zdražili.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Korekce úrokových sazeb předznamenává slabší korunu

Česká národní banka (ČNB) dnes rozhodla ponechat stávající limity poskytování hypotečních úvěrů a proticyklickou kapitálovou rezervu beze změny. Podle guvernéra Jiřího Rusnoka zůstává bankovní sektor odolný vůči …

Nesolidární daňová reforma

Na úrovni EU můžeme sledovat spory při tvorbě sedmiletého unijního rozpočtu. Sváry se týkají podmíněnosti čerpání daných prostředků, které umožňují členským státům dosáhnout na peníze za předpokladu dodržování …

Fatální omyl o snižování daní

Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru