
Počet zahájených bytů v celém Česku v květnu 2021 meziročně vzrostl o 20,3 procenta na 4 060 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 25,1 procenta. V bytových domech zaznamenal ČSÚ růst počtu zahájených bytů o 25,2 procenta. Počet dokončených bytů v květnu 2021 meziročně klesl o 4,1 procenta na 2 807 bytů.
Nejvíce nových bytů začaly letos stavební firmy stavět ve Středočeském kraji, celkem už 2507. Na druhém místě se drží Jihomoravský kraj s 1917 zahájenými byty těsně následovaný Prahou s 1846 zahájenými byty. Více než tisíc bytů se začalo letos stavět už jen v Jihočeském kraji (1485 bytů) a Moravskoslezském kraji (1003 byty).
Také z pohledu dokončených bytů nové výstavbě dominují střední Čechy s 2451 dokončenými byty. Druhé místo obsadilo hlavní město s 2183 dokončenými byty a třetí příčka patří jižní Moravě (1508 bytů).
Květnová statistika působí zdánlivě optimisticky, ale jen na první pohled. Musíme si totiž uvědomit, že loňský květen byl ve stavebnictví ve znamení šoku z koronavirového lockdownu, takže srovnávající základna je extrémně nízká. Sektor navíc stále sráží strukturální nedostatky, jako je obrovská a nesmyslně složitá legislativa a často zastaralé územní plány obcí a krajů.
Nový stavební zákon, který může výrazně urychlit povolování všech potřebných staveb, sice poslanci na konci května schválili, senátoři ale dali přednost politikaření a odmítli ho. Nyní tak budou muset znovu rozhodnout poslanci, čímž jen ztrácíme drahocenný čas. České stavebnictví se potýká s obrovskými problémy už dlouhé roky a jedině srozumitelná a přehledná legislativa mu může účinně pomoct. Včera bylo pozdě.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)