Stavebnictví v květnu povyrostlo

Názor
Stavební produkce v ČR po očištění o vliv sezonnosti a rozdílného počtu pracovních dní vzrostla v květnu meziročně o 4,4 procenta, po předchozím poklesu o 4,2 procenta. Vliv na to sice částečně měla nízká srovnávací základna loňského roku, pozitivní zprávou však je, že výroba v oblasti stavebnictví rostla také meziměsíčně, a to o výrazná tři procenta. O přibližně tři procenta meziměsíčně rostlo jak pozemní, tak inženýrské stavitelství.
Pozitivním signálem pro následující měsíce je pokračující růst počtu stavebních povolení. Ilustrační foto: Trikaya

Ve stavebnictví pravděpodobně zapůsobilo květnové významné rozvolnění protiepidemických restrikcí a možná i příchod teplejšího počasí. Domácnosti tak mohly začít realizovat plánované opravy a úpravy svých obydlí, které během pandemie odkládaly. Ještě silnější však pravděpodobně byl vliv obnovené poptávky firem po investicích.

Ty podle národních účtů rostly mezičtvrtletně již v prvním čtvrtletí a lze předpokládat, že s klesající nejistotou kolem pandemie a se snižujícími se restrikcemi pokračoval růst soukromých investic také v druhém čtvrtletí. Na vyšší investiční aktivitu firem bude pravděpodobně navíc působit pokračující nedostatek pracovních sil.

Pozitivním signálem pro následující měsíce je pokračující růst počtu stavebních povolení, jenž se meziměsíčně zvýšil o deset procent a oproti loňsku byl vyšší o 15 procent. Omezujícím faktorem dalšího růstu stavební produkce však může být již zmíněný nedostatek pracovních sil, případně také nedostatek stavebního materiálu.

Autoři jsou ekonomové Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Chybí stavební materiály. Realizace staveb skokově zdražuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB