Optimismus podnikatelů vzrostl, české firmy se příchodu krize neobávají

Malé a střední firmy a podnikatelé se krize neobávají. Zvyšují investice do nových projektů, vstupují do dalších oblastí podnikání a těší se vysoké poptávce po zboží a službách. Vyplývá to z hodnoty ČSOB Index očekávání firem, který náladu na trhu pravidelně sleduje. Index po dvou čtvrtletích poklesu stoup 5,2 bodu na 31,9 bodu.
Ilustrační foto: Pixabay

„Podnikatelé a firmy si uvědomili, že bezprostřední nebezpečí v ekonomice nebo na trzích nehrozí. Nadále jsme na růstové dráze a firmy mají převis poptávky. Největší rizika spatřujeme v nedostatku pracovních sil a rostoucích mzdách a také ve zvyšujících se úrokových sazbách. Pozorujeme, že firmy investují zejména do automatizace a robotizace,“ shrnul Petr Manda z ČSOB, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.

Takřka polovina podnikatelů a firem v šetření očekávala, že objem letošních investic předčí jejich výši z předešlého roku, zatímco opak předpokládalo jen 24 procent. Zbytek dotazovaných předvídal u svých investic stagnaci.

Své stávající podnikání plánuje v příštích dvanácti měsících 19 rozšířit procent podnikatelů a živnostníků, když v minulém čtvrtletí to bylo jen 16 procent, což byla nejnižší hodnota za pět let. „Podnikatelé v minulých šetřeních citlivě reagovali na negativní zprávy, ale realita se zatím ukazuje být růžovější než jejich očekávání, “ uvedl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

„K avizovanému zpomalování hospodářského růstu v evropské i české ekonomice skutečně dochází. Nemá však podobu šokového propadu, nýbrž pozvolného útlumu, kterému se podnikatelé díky osvědčeným nástrojům, jako jsou restrukturalizace, inovace nebo zajištění, zpravidla dokáží přizpůsobit,“ dodal.

PSALI JSME:
Globální ekonomika: Jak bude vypadat konec roku?

Při porovnání finančního zdraví se situací před poslední krizí jsou firmy nyní v mnohem lepší kondici. „Firmy se z krize v roce 2008 poučily a jsou velmi obezřetné. Další zajímavostí je, že firmy si vytvářejí finanční polštář pro případ krize, což před rokem 2008 nebylo běžné,“ podotkl Petr Manda s tím, že v české ekonomice důvod pro vznik krize nevidí. „Spouštěčem by mohla být neočekávaná situace v zemích, jako je Turecko, Itálie a Čína, nebo vyhrocení obchodních válek,“ uvedl.

Firmám nyní ČSOB radí maximálně eliminovat tržní rizika. „Exportérům doporučujeme zajištění kurzů měn, aby eliminovali riziko spojené s pohybem kurzů. Firmám, které zvažují financování, zase doporučujeme možnost zafixovat si úrokovou sazbu. Omezí tím riziko vyšších úrokových nákladů spojené s případným dalším zvýšením úrokových sazeb ze strany ČNB,“ poukázal Petr Manda.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.