Osmá šokující předpověď pro rok 2024: Evropská unie zavede daň z bohatství

Protože EU potřebuje více finančních prostředků na různé politické cíle, včetně zmírňování změny klimatu, zdravotní péče a vzdělávání, a obyvatelstvo si uvědomuje, jak málo miliardáři ve skutečnosti platí na daních, zavede Evropská komise zákon, který každoročně zdaňuje dvě procenta majetku.
Nedávné studie prokázaly silnou souvislost mezi vyhledáváním luxusního zboží a příjmovou a majetkovou nerovností. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tento zákon vyvolá šok v evropském luxusním průmyslu, kde se společnost LVMH zavedená na luxusní zboží propadne o 40 procent.

Je velkou ironií, že EU, která je největším sociálním systémem na světě, vytvořila 499 dolarových miliardářů, kteří platí v procentech svého majetku nejnižší osobní daně ve srovnání s miliardáři ze Severní Ameriky a východní Asie, jak vyplývá tze zprávy Global Tax Evasion Report 2024.

Vzhledem k tomu, že sociální nepokoje v Evropě jsou neustále na pokraji výbuchu a náklady spojené s ekologickou transformací, válkou na Ukrajině a všeobecnou inflací rostou, zavede Evropská komise nový zákon.

Ten každoročně zdaní majetek miliardářů v EU dvěma procenty, čímž uzná skutečnost uvedenou v knize Thomase Pikettyho „Kapitál v jednadvacátém století“, že bohatství roste rychleji než příjmy.

Dvouprocentní daň z majetku miliardářů v EU přináší dodatečné daňové příjmy ve výši 42 miliard eur, které jdou na financování projektů zmírňujících změnu klimatu, zdravotní péče, vzdělávání a veřejné infrastruktury.

V roce 2021 činila celková finanční aktiva domácností v EU v akciových a investičních fondech přibližně deset bilionů eur, takže všeobecná dvouprocentní daň z majetku multimilionářů by mohla zvýšit daňové příjmy na přibližně 100-150 miliard eur.

To způsobí v evropském luxusním průmyslu šok. Nedávné studie prokázaly silnou souvislost mezi vyhledáváním luxusního zboží a příjmovou a majetkovou nerovností.

Nová daň z bohatství, kterou zavede Evropská komise, okamžitě sníží očekávání trhu ohledně budoucí poptávky po luxusním zboží a investoři se začnou zbavovat akcií evropských luxusních společností.

Autor je vedoucí oddělení akciových strategií Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 11
Sdílet článek