Otázky Václava Moravce: Pojišťovny versus agenti

Výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora a generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců Petr Šafránek byli hosty nedělního pořadu ČT Otázky Václava Moravce. „Děkuji za tuto diskusi a divák nechť si udělá názor, jak to bude s klientem nejen životního, ale i neživotního pojištění,“ konstatoval moderátor.

Ilustrační foto: Pixabay

Pozvání do jeho pořadu přijali Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven, a generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců Petr Šafránek.

„Pojišťovny si za posledních 15 let tu situaci zavinily do jisté míry samy,“ komentoval aktuální spor o novelu zákona o pojišťovnictví Síkora. Podle něj je situace, která nastala v oblasti zprostředkování životního pojištění, v tuto chvíli nastavena v provizích tak, že zprostředkovatelé nemají motivaci dlouhodobě udržovat životní pojištění v chodu tak, aby mělo konečný efekt pro spotřebitele i pro stát. „Lidé by si měli spořit peníze na důchod, ale ukazuje se, že více než 50 % smluv do pěti let končí, tedy dlouhodobý benefit je negativní,“ uvedl Síkora.

Česká národní banka úředním sdělením v roce 2014 dala najevo, že pojišťovny by měly něco udělat v oblasti úpravy systému výplaty provizí zprostředkovatelů. „Momentálně jsme v situaci, kdy by tyto kroky měla udělat legislativa, protože pokud se pojišťovny domluví a sníží odměny, budou nařečeny z kartelové dohody,“ vysvětlil Síkora a dodal, že jak ministerstvo financí, tak ČNB historicky velmi silně volaly po regulaci v této oblasti.

Ministerstvo financí podle něj už v roce 2011 navrhovalo regulaci odměn v oblasti životního pojištění, kdy odměny za jednu pojistnou smlouvu měly být maximálně čtyři tisíce korun. Podle Petra Šafránka dohoda o cenové regulaci možná není, protože neřeší ochranu spotřebitele, ale jen nějaké hospodářské problémy či zájmy pojišťoven.

Moderátor Moravec zmínil, že může být zlobbovaný ministr financí a ministerstvo financí řízené Andrejem Babišem, protože v minulém týdnu jsme dozvěděli, že šéfka mládežnické organizace ANO sedí ve vedení firmy, která je jedním z největších tuzemských pojišťovacích makléřů a která poskytuje službu Agrofertu ve stejném oboru, a kdy navíc na tuzemský trh vstupuje firma Babišova bratra.

„Já se přiznám, že to takhle spočítané nemám, ale jednoznačně ten návrh poslance Šincla je o tom, aby se kus peněz posunul od zprostředkovatelů pojišťovnám, a klient z toho vyjde na nule,“ uvedl v debatě Petr Šafránek.

„Přemýšleli jsme, kde pan ministr vezme těch 16 miliard korun, které chce rozdat klientům, když ročně 13 miliard korun vyplácejí pojišťovny na provizích,“ uzavřel Tomáš Síkora.

Graf 1 - rozdělení pojistného před přijetím novely
Rozdělení pojistného na smlouvách ukončených do 5 let od uzavření před přijetím novely

Graf 2 - po přijetí novely
Rozdělení pojistného na smlouvách ukončených do 5 let od uzavření po přijetí novely

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Bezpečnostní systémy pojistku nezlevní

Pojišťovny při výpočtu ceny autopojištění nijak nezohledňují přítomnost elektronických systémů, které jsou schopny odvrátit riziko dopravní nehody. Například systém nouzového brzdění v automobilu dokáže zachránit …

Pojistné tipy, které se hodí nejen o Vánocích

Prosinec je dlouhodobě měsícem, kdy dochází ke zvýšenému počtu úrazů v domácnostech, kterým se nevyhýbají ani jiné pohromy, jako jsou třeba požáry. Často může sehrát svou roli i alkohol. Co je dobré vědět, když se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru