Otázky Václava Moravce: Pojišťovny versus agenti

Výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora a generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců Petr Šafránek byli hosty nedělního pořadu ČT Otázky Václava Moravce. „Děkuji za tuto diskusi a divák nechť si udělá názor, jak to bude s klientem nejen životního, ale i neživotního pojištění,“ konstatoval moderátor.

Ilustrační foto: Pixabay

Pozvání do jeho pořadu přijali Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven, a generální sekretář Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců Petr Šafránek.

„Pojišťovny si za posledních 15 let tu situaci zavinily do jisté míry samy,“ komentoval aktuální spor o novelu zákona o pojišťovnictví Síkora. Podle něj je situace, která nastala v oblasti zprostředkování životního pojištění, v tuto chvíli nastavena v provizích tak, že zprostředkovatelé nemají motivaci dlouhodobě udržovat životní pojištění v chodu tak, aby mělo konečný efekt pro spotřebitele i pro stát. „Lidé by si měli spořit peníze na důchod, ale ukazuje se, že více než 50 % smluv do pěti let končí, tedy dlouhodobý benefit je negativní,“ uvedl Síkora.

Česká národní banka úředním sdělením v roce 2014 dala najevo, že pojišťovny by měly něco udělat v oblasti úpravy systému výplaty provizí zprostředkovatelů. „Momentálně jsme v situaci, kdy by tyto kroky měla udělat legislativa, protože pokud se pojišťovny domluví a sníží odměny, budou nařečeny z kartelové dohody,“ vysvětlil Síkora a dodal, že jak ministerstvo financí, tak ČNB historicky velmi silně volaly po regulaci v této oblasti.

Ministerstvo financí podle něj už v roce 2011 navrhovalo regulaci odměn v oblasti životního pojištění, kdy odměny za jednu pojistnou smlouvu měly být maximálně čtyři tisíce korun. Podle Petra Šafránka dohoda o cenové regulaci možná není, protože neřeší ochranu spotřebitele, ale jen nějaké hospodářské problémy či zájmy pojišťoven.

Moderátor Moravec zmínil, že může být zlobbovaný ministr financí a ministerstvo financí řízené Andrejem Babišem, protože v minulém týdnu jsme dozvěděli, že šéfka mládežnické organizace ANO sedí ve vedení firmy, která je jedním z největších tuzemských pojišťovacích makléřů a která poskytuje službu Agrofertu ve stejném oboru, a kdy navíc na tuzemský trh vstupuje firma Babišova bratra.

„Já se přiznám, že to takhle spočítané nemám, ale jednoznačně ten návrh poslance Šincla je o tom, aby se kus peněz posunul od zprostředkovatelů pojišťovnám, a klient z toho vyjde na nule,“ uvedl v debatě Petr Šafránek.

„Přemýšleli jsme, kde pan ministr vezme těch 16 miliard korun, které chce rozdat klientům, když ročně 13 miliard korun vyplácejí pojišťovny na provizích,“ uzavřel Tomáš Síkora.

Graf 1 - rozdělení pojistného před přijetím novely
Rozdělení pojistného na smlouvách ukončených do 5 let od uzavření před přijetím novely

Graf 2 - po přijetí novely
Rozdělení pojistného na smlouvách ukončených do 5 let od uzavření po přijetí novely

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB