Otcové předávají kormidla. Chybí ale následníci

Rodinnému podnikání se v ČR daří. Dvě třetiny majitelů rodinných firem se ale hodlají v následujících pěti letech zaměřit na předání podniku někomu z rodiny. Třetina rodinných firem je přitom již ve fázi předávání. Firmy si zároveň uvědomují, že celý proces předání firmy není krátkodobý proces – téměř polovina vlastníků počítá s tím, že tento proces zabere více než dva roky.

Otcové předávají kormidla. Chybí ale následníci. Ilustrační foto: Pixabay

Vyplývá to z průzkumu mezi rodinnými firmami, který zahajuje pátý ročník soutěže Equa bank Rodinná firma roku. Soutěž pořádá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) ve spolupráci s generálním partnerem Equa bank a za podpory společností Deloitte, LeasePlan GO a letos nově i Amway. Průzkum mezi čtyřmi stovkami rodinných firem připravila agentura Ipsos.

Více než polovina rodinných firem očekává v následujících letech růst tržeb, naopak poklesu se obává jen každá desátá firma. Právě status rodinné firmy je podle dvou třetin z nich jejich hlavní konkurenční výhodou. Přesto, pokud by majitelé těchto firem dostali výhodnou nabídku, šest z deseti by bylo ochotno svůj rodinný podnik prodat. Pouze pro necelou třetinu nepřipadá prodej firmy v úvahu.

„Majitelé českých rodinných firem jsou pod velkým tlakem. Většinou jsou ve věku 50 plus a řeší svůj nejdůležitější projekt – nástupnictví. Po letech tvrdé práce zjišťují, že jejich potomci často nejsou na převzetí připraveni. Zjišťují, že jejich děti jsou pracovité, odhodlané, ale většinou teoreticky nepřipravené převzít otěže firmy a plnou odpovědnost. Rodiny tak řeší mnoho konfliktních situací,“ konstatoval Libor Musil z AMSP ČR. K tomu působí masivní tlak od některých bank a poradců, tlačících na prodej firem.

Jako dva nejčastější důvody k ukončení rodinné tradice zmiňovali majitelé firem v průzkumu, že nechtějí vyvíjet tlak na ostatní rodinné příslušníky, nebo že směřují do jiných oborů. V takovém případě by ve třech čtvrtinách případů uvažovali o někom cizím.

„Ne vždy je komu podnik předat nebo pro to nejsou vhodné podmínky. V případě, že by firmu převzal někdo mimo rodinu, je pro majitele důležité, aby k danému oboru a podniku měl dobrý vztah. V těchto situacích si pak firmy najímají poradenské společnosti, neboť celý proces předání či prodeje je dlouhodobější záležitost, která vyžaduje komplexní zkušenosti a detailní znalost problematiky,“ vysvětluje partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal a člen týmu Deloitte Private Jan Spáčil. Na generační výměny se také specializuje například advokátní kancelář PwC Legal.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Novinka sdílené ekonomiky: luxusní šperky

Společně vlastnit a navzájem využívat je dnes možné například byty, automobily, jízdní kolo, zahradní sekačky, chaty nebo vrtačky. Česká firma Dolcze teď přináší novinku, který trh se sdílenou ekonomikou rozšiřuje o …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru