Ovoce se stává nedostupným luxusem. Zdražují i stavební práce

Přestože ceny zemědělských výrobců meziročně klesly o 2,7 procenta, ceny ovoce vzrostly o astronomických 91,3 procenta. Zemědělci se snaží využít situace, kdy lidé v rámci pandemie zvýšili poptávku po ovoci. V důsledku tohoto vývoje se ovoce stává luxusem, který si mnozí spotřebitelé nemohou dovolit.
Ovoce se stává nedostupným luxusem. Foto: Depositphotos.com

V květnu došlo k meziročnímu poklesu cen zemědělských výrobců o 2,7 procenta. V rostlinné výrobě klesly ceny o 4,9 procenta. Ceny ovoce však vzrostly o 91,3 procenta a zeleniny o 0,8 procenta. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 0,4 procenta. Klesly zejména ceny skotu o 6,9 procenta. Naopak ceny jatečných prasat byly vyšší o 10,5 procenta.

K meziročnímu růstu cen o 4,1 procenta došlo u stavebních prací. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší pouze o 0,2 procenta. Nadále pokračuje trend zdražování ve stavebnictví, který je odvozen od vysokých cen na realitním trhu. Tento trend je umocněn nízkými úrokovými sazbami v ekonomice. Naopak proti tomuto trendu jdou důsledky pandemie, které omezují poptávku obyvatel po stavebních pracích.

U průmyslových výrobců došlo k meziročnímu poklesu cen o 0,9 procenta. Jednalo se o nejhlubší pokles od listopadu 2016. K výraznému snížení cen došlo zejména v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Zvýšily se však ceny elektřiny o 9,5 procenta. Rovněž rostly ceny v odvětví dopravních prostředků o 4,2 procenta a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 2,7 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek