Ovoce se stává nedostupným luxusem. Zdražují i stavební práce

Názor
Přestože ceny zemědělských výrobců meziročně klesly o 2,7 procenta, ceny ovoce vzrostly o astronomických 91,3 procenta. Zemědělci se snaží využít situace, kdy lidé v rámci pandemie zvýšili poptávku po ovoci. V důsledku tohoto vývoje se ovoce stává luxusem, který si mnozí spotřebitelé nemohou dovolit.
Ovoce se stává nedostupným luxusem. Foto: Depositphotos.com

V květnu došlo k meziročnímu poklesu cen zemědělských výrobců o 2,7 procenta. V rostlinné výrobě klesly ceny o 4,9 procenta. Ceny ovoce však vzrostly o 91,3 procenta a zeleniny o 0,8 procenta. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 0,4 procenta. Klesly zejména ceny skotu o 6,9 procenta. Naopak ceny jatečných prasat byly vyšší o 10,5 procenta.

K meziročnímu růstu cen o 4,1 procenta došlo u stavebních prací. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší pouze o 0,2 procenta. Nadále pokračuje trend zdražování ve stavebnictví, který je odvozen od vysokých cen na realitním trhu. Tento trend je umocněn nízkými úrokovými sazbami v ekonomice. Naopak proti tomuto trendu jdou důsledky pandemie, které omezují poptávku obyvatel po stavebních pracích.

U průmyslových výrobců došlo k meziročnímu poklesu cen o 0,9 procenta. Jednalo se o nejhlubší pokles od listopadu 2016. K výraznému snížení cen došlo zejména v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Zvýšily se však ceny elektřiny o 9,5 procenta. Rovněž rostly ceny v odvětví dopravních prostředků o 4,2 procenta a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 2,7 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Farmářské trhy: Po jarním výpadku přišla obrovská nákupní poptávka

×
 1. Stavební práce zvládnu sám a ovoce si vypěstuji sám na poli za domem.Už to tak dělám od roku 2000 kdy se z běžné výplaty dělníka nedá vyžít.Větší problém jsou stále dražší a přísnější STK kdy portáhnout auto staré 26 let je docela problém.Jak přijdu o auto tak budu muset na pracák a tam zůstanu až do důchodu.Tady v blízkosti žádná práce není a bez auta nelze uvažovat o nějaké práci.Já vím,pro Pražáka je taková řeč nepochopitelná ale já bydlím v pohraničí se Slovenskem a to je tady život.

  • No, já jsem Pražák. A myslíte si, že z průměrného důchodu (který většina důchodců stejně nemá), lze zaplatit nájem garsonky na sídlišti + inkaso + jídlo + sem tam oblečení? Ani náhodou.

  • Tenhle komentář vám různí sluníčkáři a rádobydemokraté neodpustí.Podle nich se přece za prací můžete přestěhovat a práce je všude dost.Byt
   dostanete všude okamžitě bez čekání a doslova
   za hubičku.Co to pro současné pseudoekonomy znamená se doživotně zadlužit za nějaký podřadný,
   ale řádně předražený byt?To je přece moucha.
   Podle současných ekonomů je přece in žít celý život na dluh.To,že vaše současné bydlení není kvůli lokalitě prodejné přece podle nich nemůže být důvodem k tomu,že se lidé za prací nestěhují.
   Asi jste příliš konzervativní a neumíte se přizpůsobit
   novým společenským požadavkům a zaspal jste
   ,,novou” dobu.(Pro vaši útěchu jsem právě ten Pražák,který také nechce dál podporovat tyto
   ,,výdobytky” našich mocných a svůj byt v Praze prodávám a stěhuji se na venkov)

 2. Vida jak na nás obchodníci vydělávají. A nemusí. Jsou chamtiví. Všichni chtějí rychle zbohatnout. To jde jedině tak, že obereš někoho jiného. Postupně se vyvíjím v umírněného komunistu. Tihle darmožrouti potřebují protiváhu.

 3. Vida,pak nemá být tenhle stát v prde.i,když se spousta individuí mění v “umírněné” komunisty! Soudruhu Tajfune-umírněný komouš se ještě nikdy nenarodil!!! Vždy to byli a jsou stále lidé ničemní,závistiví,nenávistní,udavači a spodina národa!! Proto jsme,tam,kde jsme ! Tak vítej mezi své “umírněné”-soudruhu !!

 4. Že cenu stavebních prací zdražují realitní ceny…prdlajs..já se odvyjim od toho jak se zdražuje vše v mém okolí…a to neúměrně..takže ať si lidé stěžují jinde a ne u řemeslníků.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny nových automobilů i ojetin citelně rostou

V Německu sice už teď hovoří o nejzávažnější krizi autoprůmyslu za sto let, avšak z cen v českých autoprodejnách nic takového vyčíst nelze. Jako by autoprůmysl vlastně nebyl koronavirem nijak dotčen a jako by se …

Koruna padá, skepsi nepodléhejme

Koruna citelně oslabuje. Za uplynulý třicet dní oslabila vůči euru z kurzu pod úrovní 26,10 na hodnotu, z počátku tohoto týdne, nad 27,20 koruny za euro, tedy na nejslabší úroveň od letošního května.  

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Hokejista nerovná se automaticky milionář. Takových je jen zlomek,“ říká kladenský útočník

Rozhovor
S hokejem začínal poměrně pozdě, až v sedmi a půl letech, v rodném Chomutově. Tam zažil první góly, první pády na tvrdý led. A taky dva drsné pády životní. Ale i díky nim se naučil, že je vždy dobré mít naspořeno pro strýčka Příhodu, a že je spousta věcí, které si kupujeme, ale vlastně vůbec nepotřebujeme. „K tomu, aby byl člověk milionář, nepotřebuje mít miliony na kontě,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz kladenský …
Rolovat nahoru