
Současné ceny pohonných hmot zatím neodpovídají vývoji na světových trzích s ropou a lze proto očekávat, že v dalších týdnech budou ceny na čerpacích stanicích dál klesat.
Rychlejšímu snižování cen pohonných hmot brání slabá koruna, která se vůči dolaru propadla na kurz 23,01 CZK/EUR. Surovou ropu i pohonné hmoty musíme do České republiky dovážet, což vzhledem ke slabé koruně vytváří kurzové náklady. Propad ceny ropy Brent na 67 dolarů za barel však kurzové riziko vyvažuje a ještě vytváří prostor k poklesu cen pohonných hmot.
Za poslední měsíc a půl se cena ropy propadla přibližně o 20 dolarů za barel na svou březnovou úroveň. K propadu ceny vede strach z převisu nabídky, který by mohla vytvářet íránská ropa. Ukazuje se, že americké sankce na Írán nejsou tak tvrdé, jak trh předpokládal, a že Íránu se daří část ropné produkce vyvážet.
Nabídku ropy navíc navyšuje druhá vlna břidlicové revoluce, kterou právě zažívají Spojené státy. Na straně poptávky zas panují obavy z klesajícího výhledu světové ekonomiky. Ke zpomalování ekonomického růstu dochází například v Číně, která je největším dovozcem ropy.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)