Padělky světových měn? Online i za desetinu jejich nominální hodnoty

Analýza
Získat padělky světových měn nikdy nebylo snazší. Dnes už si je každý může objednat na internetu. Dodací doba je od tří dnů po dva týdny. A cena? U některých dodavatelů desetina hodnoty bankovek, u dalších třetina. Za opravdu zdařilé falzifikáty amerických dolarů se ale platí až padesát centů za jeden dolar.
Podle odborníků dokážou nejmodernější padělky odhalit jen v bankách. Laik, který je odkázán na primitivní test pomocí hmatu, zraku a posouzení bankovky z obou stran, je zcela bez šance. Reprofoto: Lovemoney.com

Ještě před pár lety se padělky bankovek daly po internetu koupit jen na tzv. darknetu nebo deep webu (ilegální internetová stránka na speciálním neveřejném webu). Dva mladí Němci – Patrick Dietrich a Timothy Wilcoxen – v roce 2014 líčili před českým soudem, jak si na nelegálním portálu objednali za 1100 eur falešná eura, která hodlali utratit v Česku.

„Za devět dní jsem prostřednictvím zásilkové služby obdržel obálku z Itálie se stovkou padesátieurovek a třiceti dvacetieurovkami,“ vypověděl Dietrich.

Nákupy německých mladíků v plzeňském obchodním centru Olympia ale ukončila prodavačka z drogerie, které se na bankovkách něco nezdálo a zkontrolovala je speciální fixou.

Pod mezinárodní ochranou

„Ochrana peněz proti padělání a pozměnění je v českém trestním zákoníku upravena v souladu s mezinárodní Úmluvou o potírání penězokazectví z roku 1932,“ řekl redakci portálu FAEI.cz právník Přemysl Líbal a dodal: „Podle této úmluvy jsou pod mezinárodní ochranou všechny druhy peněz, které jsou podle příslušných předpisů jednotlivých států jako signatářů úmluvy v oběhu, a to bez ohledu na to, zda jde o měnu vlastní nebo cizí.“

Líbal připomněl, že trestné je už samotné opatření a přechovávání padělaných nebo pozměněných peněz – v trestním zákoníku je to „oceněno“ na jeden rok až pět let. Kdo padělá nebo pozmění peníze v úmyslu udat jako pravé anebo kdo je použije, bude potrestán odnětím svobody na tři až osm let. A nejvyšší sazba hrozí v případě, že někdo čin spáchá jako člen organizované skupiny působící ve více státech nebo v tzv. velkém rozsahu, uvedl právník.

Italská tradice

Takto prezentovala ochranné prvky eurobankovek v propagačních materiálech k zavedení eura Národní banka Slovenska. Reprofoto: NBS

Falešná eura zaslaná zásilkovou službou z Itálie velmi pravděpodobně pocházela z okolí městečka Giugliano, působiště neapolské mafie. Odhaduje se, že asi polovina všech padělaných eurobankovek v oběhu – v hodnotě přesahující miliardu eur – vznikla v okruhu dvaceti kilometrů kolem města, v oblasti poseté nelegálními tiskárnami.

Rok 2002 byl pro italské penězokazce náročný, vzpomínal v magazínu Colorsmagazine plukovník Alessandro Gentili, šéf oddělení boje proti padělkům italských carabinieri: „Když přišlo euro, museli se místní padělatelé naučit, jak vyrábět tyto nové bankovky.“

Do starých nepoužívaných továren nebo osamocených venkovských domů pak umístili drahé ofsetové tiskařské stroje. A mafie začala dodávat padělané bankovky do východní Evropy, severní Afriky, Jižní Ameriky, kde je méně pravděpodobné, že lidé falzifikáty poznají. A také do Kolumbie a na Blízký východ, jak doplnil italský deník La Repubblica.

Špička ledovce

Napodobeniny z okolí Giugliana jsou tak věrné, že už roky dělají starost jak Evropské centrální bance (ECB), tak policejním složkám po celém světě. Podle odhadů Europolu je zabavené množství padělků bankovek pouze špičkou ledovce a v oběhu může být třikrát až čtyřikrát více padělaných bankovek. Jenže ještě více než samotné množství padělaných bankovek vyrobených giuglianskými padělateli ohrožuje jednotnou evropskou měnu kvalita padělků, upozornil server voxeurop.eu.

„Když spolu mluví po telefonu, používají kódy: „fotbalový dres“ je 50 eurová bankovka a „džíny“ jsou americké dolary,“ vysvětlil plukovník Gentili. Když před devíti lety zatkli jeho muži během jedné noci více než sto padělatelů, nelegální italský průmysl padělaných bankovek utrpěl velkou ránu. Ale byznys to neukončilo. „Je to rodinná tradice. Když někdo jde do vězení, převezme to po něm jeho manželka a syn,“ vysvětlil.

Bulharská konkurence

Větší starosti než policejní zátahy ale dělá italským mafiánům konkurence z Bulharska, která se neřídí podnikatelskou logikou Camorry a striktním rozdělením úkolů (majitel tiskárny, typograf a distributor). V lednu 2004 objevil Europol spolu s americkými zpravodajskými službami v průmyslové zóně ve Varně tiskárnu, která byla schopna reprodukovat bankovky, co nebyly v oběhu ani dva roky.

Venkovské dílny na jihu Bulharska a v okolí hlavního města Sofie, kde mělo padělání dolarů dlouhou tradici, dokázaly vyrobit dvouseteurovou bankovku ve vynikající kvalitě. Podle Europolu hologramy, které Bulhaři na tyto bankovky použili, vyrobili čínští padělatelé. Se začátkem nové dekády se ale prý falzifikátoři, které má podle světových médií pod kontrolou ruská mafie, přemístili na jih země do okolí Plovdivu a Chaskova.

Fotografie padělaných amerických dolarů přímo z webu „výrobce“. Zdroj: counterfeitopia.com

 

Zapomeňte na darknet

Dnes už není problém najít dodavatele falešných bankovek (ale i pasů, řidičáků a dalších dokumentů – certifikátů, diplomů atd.) na běžném, tedy všem dostupném internetu.

Například na serveru Counterfeitopia.com si dokonce můžete přečíst, jak to všechno před pěti lety začalo, když byla vybudována továrna na padělky bankovek v jedné malé zemi ve východní Evropě. A můžete věřit nebo ne, že „firma“ obsloužila přes 300 zákazníků z více než dvacítky zemí.

Pro kontakt lze využít buď formulář přímo na webu, nebo e-mail či telefonní číslo v aplikaci WhatsApp. Counterfeitopia ale upozorňuje, že není schopna řešit „malé objednávky“ a novým zákazníkům doporučuje neobjednávat si více než „20 000“ padělané měny. A cena? Jako bestseller web uvádí americké dolary. Za 10 000 padělaných USD zákazník obvykle zaplatí tisíc dolarů včetně doručení za 7 až 14 dnů.

Plaťte bitcoinem

„Doporučujeme platbu bitcoinem, protože ta nemůže být sledována, takže je to bezpečnější pro vás i pro nás,“ stojí na webu s tím, že pokud by zákazník čelil při platbě tímto způsobem nějakým problémům, či by v jeho zemi nebylo možné platbu bitcoinem uskutečnit, nabízí se alternativy jako Western Union nebo MoneyGram.

„Kdybyste se rozhodli být naším pravidelným zákazníkem, pomůžeme vám založit bitcoinový účet,“ tvrdí Counterfeitopia a vyzývá k nákupu: „Kupte si padělky online a zbavte se svých finančních problémů.“ Takových stránek je na internetu k nalezení samozřejmě více.

Ochranné prvky českých bankovek. Reprofoto: ČT24

 

Měli bychom se bát?

Riziko, že nějaký opravdu zdařilý padělek skončí v naší peněžence, samozřejmě existuje. Zachycené falzifikáty jsou jen špičkou ledovce, protože nikdo nemůže vědět, kolik jich aktuálně v Česku koluje. Podle odborníků dokážou nejmodernější padělky odhalit jen v bankách. Člověk, který je odkázán na primitivní test pomocí hmatu, zraku a posouzení bankovky z obou stran, je zcela bez šance.

„Trestnímu postihu se ale nevyhne ani člověk, kterému bylo zaplaceno falešnými penězi, a ten je následně udá jako pravé. V takovém případě hrozí odnětí svobody až na dva roky,“ upozornil Přemysl Líbal na možné nebezpečí.

Padělaná dvou set eura, která policie před několika lety zabavila u Bulhara, jenž je udával u vietnamských obchodníků na severu Čech, měla všechny ochranné prvky jako originály: Hologram, mikrotexty, ochranný proužek, vodoznak… Česká národní banka, která falzifikáty dostala k expertíze, je označila jako „padělky blízké originálu“.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB