Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o to, že pálení podomácku ilegální. Navzdory tradicím v mnoha rodinách.
Ilegální pálenice na Blanensku. Foto: Celní správa

Kdo chce mít klid vůči zákonům i technologickým postupům, odnese si ovoce vypálit do státem certifikované palírny. Je jich u nás přes pět set a litr zde vyprodukovaného alkoholu z domácích zdrojů přijde na 150 až 180 korun.

„Zatímco úroda chmele je letos podprůměrná – a lze tedy očekávat zdražování piva – úroda ovoce převyšuje desetiletý průměr,“ komentuje letošní úrodu ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Také čeští statistici už teď vědí, že ovoce je nadmíru hodně. Nárůst úrody lze podle nich očekávat i u jablek, kde první odhady hovoří o meziročním nárůstu sklizně o pětinu. Úroda švestek se meziročně zvýší o třetinu a úroda hrušek dokonce o dvě.

Odhady letošních sklizní budou zpřesněny až v průběhu října. Již dnes je však zřejmé, že letošní úroda ovoce převýší desetiletý průměr.

Takže šup ke kotli, baňkám a jdeme si udělat pálenku? Zaručený recept od dědečka? Tak pomalu.

Domácí pálení povoleno není

„Domácí pálení alkoholu není povoleno v žádném množství. Konzumní líh, lihoviny a ostatní alkoholické nápoje lze vyrábět pouze v provozovně schválené ústředním orgánem státní správy. Pěstitelé si mohou nechat vypálit ovocnou pálenku v pěstitelských pálenicích mající povolení Ministerstva zemědělství ČR. Ani destilát z pěstitelského pálení nesmí být prodáván,“ shrnuje zákon mluvčí celní správy Martina Kaňková.

Pokud si člověk udělá pálenku sám doma, spáchá přestupek (§ 17 zákona o lihu), za který může být sankcionován pokutou až 10 milionů korun. U nalezeného nelegálně vyrobeného lihu je vyměřena spotřební daň. Policie většinou palírny objeví v souvislosti s něčím jiným, když už má povolení k prohlídce. Archivní policejní zprávy referují o tom, jak někomu pálenice při domácí výrobě bouchla, nebo že se někdo otrávil.

Zavřít reklamu ×
  1. Autor se za chybu omlouvá, redakce děkuje za upozornění. Díky, že nás tak pozorně čtete 🙂

  2. “ U nalezeného nelegálně vyrobeného lihu je vyměřena spotřební daň. “
    A o to právě jde. Každému je jedno, že se lidi mohou přiotrávit, pokud předtím zaplatí spotřební daň.
    Chce se mi zvracet velebnosti.

  3. Proč mají lidi platit státu za to, na čem se nadřou a pak si to v klidu zkonzumují ? Platíme už tak daň z vlastního pozemku, kde jsme si to zasadili, kolikrát budeme za jednu věc platit daní??

  4. Zkuste pestovat tabak. Za to se taky zaviralo uz za prvni republiky. Ostatni drogy se ocitli mimo zakon driv, nez je stat stihl nalezite zdanit, jinak bychom danili i mariuanu nebo kokain.

    A diskutovat u dani o „moralce“, to mi nejak nedava smysl. Dane jsou statem posvecena zlodejina.

  5. No pálenka z garáže není ilegální, autor článku by měl prvně zajít za nějakým právníkem co zná zákony a nepsát bláboli…

    Když by chtěl, může vyhledat třeba rozhovor v jihomoravskem večerníku se soudcem, který to krásně vysvětlil, že si autor může doma vypálit pálenku a bude to legální…

    Takže se znovu opakuej co víme všichni novináři ví h…o o všem, ale neic jim nebrání o tom všem psát a pak to tak dobadá, že jsou za blbce(ti novináři), ale mají tu drzost si stěžovat, že jim za to lidi nadávaj, a přitom by stačilo psát o něčem o čem fakt něco ví…

  6. No prvně by se mohl autor, kromě mlučí celníků zeptat někoho kdo rozhoduje co je a co není nelegální tedy soudce.

    Doporučuju rozhovor s jedním co měl rozhovor v jihomoravskem večerníku (či jak se to jmenuje), kde řekl za jakých podmínek je legální si doma něco vypálit…

    Jinak řečeno prohlášení „nelze“ od celníků je uvádění v omyl bud úmyslně nebo z neznalosti…

  7. Vážení čtenáři, stojíme o vaše názory a příspěvky do diskuse, ale držte se, prosíme, pravidel slušného chování a vyvarujte se používání vulgarit, jinak vaše příspěvky budeme mazat.
    Děkujeme, redakce

  8. Na Slovensku už mají od lonska domácí pálení legální i, jen unas to porad nejde. A zákaz prodeje spálenou z verejnychpalenic, tak ten se vubec nedodržuje, dokonce jsou na to i in zeráty…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.