
Penzijní fondy dnes využívá 4,4 milionu lidí, kteří v nich mají naspořeno dohromady přes 457 miliard korun. Z průzkumu NN Penzijní společnosti vyšlo najevo, že si každý čtvrtý Čech myslí, že spoření na penzi nenabízí vůbec žádnou finanční podporu od státu.
Správně dokázala všechny tři výhody – státní příspěvek, daňový odpočet, nedanění příspěvků zaměstnavatele – vyjmenovat pouze čtvrtina dotázaných. Z průzkumu dále vyplynulo, že 86 procent Čechů vůbec netuší, kolik by si na penzi měli spořit, aby zmíněné výhody mohli využít.
„Přestože lidé v přípravě na stáří dávají přednost penzijním fondům, ukazuje se, že často nevědí o výhodách, kterými stát tento druh spoření podporuje. Často se tak zbytečně připravují o hodně peněz,“ říká Milan Tomášek, ředitel penzijních produktů NN.
Stát přitom spoření na penzi v tzv. třetím pilíři důchodového systému podporuje ještě více než oblíbené stavební spoření. „Ročně lze spořením v penzijním fondu získat až 6 360 korun, zatímco u stavebního spoření je strop státní podpory na dvou tisících korunách,“ vysvětluje Tomášek.
Průzkum NN Penzijní společnosti dále ukázal, že 85,9 procenta Čechů neví, že pro čerpání všech výhod spoření na penzi je třeba si do penzijního fondu pravidelně posílat alespoň 3 000 Kč měsíčně. „Pro získání maximálního příspěvku od státu (2 760 Kč ročně) stačí odkládat stranou alespoň 1 000 Kč měsíčně. Kdo chce ale navíc získat i maximální slevu na daních (3600 Kč ročně), musí si měsíčně spořit nejméně 3 000 Kč,“ radí Tomášek.
Jako firemní benefit jsou stále populárnější příspěvky zaměstnavatele, protože pro životní pojištění a spoření na penzi se až do 50 tisíc Kč ročně nedaní. Pro obě strany je tak příspěvek výhodnější než navýšení mzdy.