Penzijní fondy: Neznalost připravuje většinu Čechů o peníze

Včera jsme psali o průzkumu, který společnost Broker Consulting udělala na vzorku 1050 budoucích penzistů, lidí ve věku 50 až 65 let. Dnes se podíváme na průzkum, který si nechala udělat na vzorku 525 lidí NN Penzijní společnost. S překvapením zjistila, že pouze každý druhý Čech ví o tom, že může díky spoření v penzijním fondu čerpat příspěvek od státu až do výše 2 760 Kč ročně a že většina lidí také neví o možnosti uplatnění daňových úlev.
Přestože lidé v přípravě na stáří dávají přednost penzijním fondům, ukazuje se, že často nevědí o výhodách, kterými stát tento druh spoření podporuje. Foto: Pixabay

Penzijní fondy dnes využívá 4,4 milionu lidí, kteří v nich mají naspořeno dohromady přes 457 miliard korun. Z průzkumu NN Penzijní společnosti vyšlo najevo, že si každý čtvrtý Čech myslí, že spoření na penzi nenabízí vůbec žádnou finanční podporu od státu.

Správně dokázala všechny tři výhody – státní příspěvek, daňový odpočet, nedanění příspěvků zaměstnavatele – vyjmenovat pouze čtvrtina dotázaných. Z průzkumu dále vyplynulo, že 86 procent Čechů vůbec netuší, kolik by si na penzi měli spořit, aby zmíněné výhody mohli využít.

„Přestože lidé v přípravě na stáří dávají přednost penzijním fondům, ukazuje se, že často nevědí o výhodách, kterými stát tento druh spoření podporuje. Často se tak zbytečně připravují o hodně peněz,“ říká Milan Tomášek, ředitel penzijních produktů NN.

Stát přitom spoření na penzi v tzv. třetím pilíři důchodového systému podporuje ještě více než oblíbené stavební spoření. „Ročně lze spořením v penzijním fondu získat až 6 360 korun, zatímco u stavebního spoření je strop státní podpory na dvou tisících korunách,“ vysvětluje Tomášek.

Průzkum NN Penzijní společnosti dále ukázal, že 85,9 procenta Čechů neví, že pro čerpání všech výhod spoření na penzi je třeba si do penzijního fondu pravidelně posílat alespoň 3 000 Kč měsíčně. „Pro získání maximálního příspěvku od státu (2 760 Kč ročně) stačí odkládat stranou alespoň 1 000 Kč měsíčně. Kdo chce ale navíc získat i maximální slevu na daních (3600 Kč ročně), musí si měsíčně spořit nejméně 3 000 Kč,“ radí Tomášek.

Jako firemní benefit jsou stále populárnější příspěvky zaměstnavatele, protože pro životní pojištění a spoření na penzi se až do 50 tisíc Kč ročně nedaní. Pro obě strany je tak příspěvek výhodnější než navýšení mzdy.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 9
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pe Petr

  Co tak přidat i tři nevýhody, když už zmiňujete výhody? 1. Peníze ve fondech nejsou ze zákona pojištěny, když firma zkrachuje nebo ji někdo vytuneluje, mají spořící smůlu na rozdíl od stavebního spoření. 2. není zaručen nezáporný výnos. I když fond vydělává, klienti mohou prodělávat. Aneb banka/fond vždy vydělá, klient vydělá, jen když banka/fond vydělá dost, aby mu část přepustila. 3. Hodnota peněz, kterou dnes odložím, bude za 20-25 let úplně jinde a fond ve většině případů ani nepokryje inflaci. Když navíc inflace je poměrně podivný ukazatel, když jídlo zdraží o 100%, elektřina a bydlení o 50% a lokomotivy slevní o 2%, je výsledná inflace 3% (přeháním, ale spotřební koš těžko odráží každodenní potřeby, jejichž cena roste nejrychleji, tím, že obsahuje i věci zbytné, jako elektronika, apod.). A možná přidám bod 4. Lidi, spořte si co nejvíc, alespoň 5000 měsíčně, můžete si o to snížit daně. Ale to už neřeknete, když většina lidí má 15 čistého, zaplatí bydlení a jídlo, jestli se mají jít pást. Průměrná mzda je ve většině republiky mýtus, očistěte průměrnou mzdu o platy managerů, ředitelů, co si přijdou měsíčně na statisíce, možná zkuste vyloučit z průměrování Prahu a uvidíte, jaká bude průměrná mzda (která se navíc udává v hrubém, z čehož zase ukrojí stát nemalou část).

  • vi vita

   Je to jak říkáte. Článek není nic víc než reklamou na penzijní fondy. Ano, neznalost připravuje dost možná většinu Čechů o peníze, ale je to spíš neznalost (ne)výkonnosti penzijních fondů:) Slušné shrnutí je třeba zde:
   https://pravyprostor.cz/pravda-o-penzijnich-fondech-kterou-nechcete-slyset/

   Tím neříkám, že v jistých situacích se nehodí o penzijním fondu přemýšlet (např. při nadstandardním příspěvku zaměstnavatele), je to individuální.

  • JB James Bond

   Navíc – zhruba za 4 roky už se svět začne topit v krizi a jediným východiskem bude tištění inflačních peněz a tomu odpovídající vysoká inflace – a z čeho prosím ty penzijní (spíš podvodné) fondy těch nejméně 8% ročně (respektive 4% čistého ročně pro důchodce) vydělají? A jak? Všechno spadne dolů. Je to bouda na lidi a sladké řečičky, přičemž každý zasvěcený ví, která bije. Alespoň Babiš by měl říct, co si o tom myslí. Pořád se žvaní o nějaké důchodové reformě a hlupáci si to dávají za politický cíl – a pravda je jinde – jde o nesmysl a jen další podvod na lidi. Alibi.

   • Na Natpa

    Nejsem příznivcem penzijního připojištění, souhlasím s tím, co napsal pan Petr. Pokud bych byl na Vašem místě, tak si hlavně hlídám investiční strategii fondu v závislosti na hospodářském cyklu. Teď je podle mě naprostá hovadina mít nějakou tu hodně dynamickou investiční strategii, protože ekonomika jde do recese a možná i krize. Teď bych zvolil hodně konzervativní strategii a v krizi, kdy budou levné akcie, přešel do té dynamické. Pak bude jistě jednou následovat růst. Třeba Česká pojišťovna takhle má možnost vlastní investiční strategie. Osobně mám ale starý transfomovaný fond a to jen v rámci diverzifikace portfolia. Raději dávám přednost v závislosti na hospodářském cyklu zlatu, akciím a nemovitostem. Taky jsem koupil pár kilo fyzického stříbra. To ubývá a průmysl jej potřebuje snad na všechno. Za pár desítek let bude jeho cena určitě úplně někde jinde. Bohužel penzijní společnosti a jimi placení finanční poradci se snaží národ vmanipulovat do dynamických účastnických fondů, kde ona společnost může s prostředky riskovat a přitom za ně neručí.

  • Mi Miroslav

   Ještě bych dodal: Pokud si po skončení spoření vyberete peníze v hotovosti, zdaní vám příspěvek zaměstnavatele sazbou 15% a to samé u výnosů.

 2. Ho Honza

  Spořím si pravidelně , ale jak jsem zjistil při došlém výpisu, to co jsem si myslel, že jsem naspořil není pravda, jsem v minusu, jak bych si 3 měsíce nic neuložil, tak kde jsou ty výnosy. Fond prodělal i státní příspěvek, který sliboval. Pak mám spořit na penzi. Spořím, ale komu ??!!! Že jsem u špatného fondu – většina je na tom stejně. Tak lidí posílejte peníze do PF a třeba někdo se bude mít dobře..

 3. Bártík

  Když slyším „NN Pezijní společnost“, otevírá se mi kudla v kapse. Od nich raději, co nejdále.

 4. Sa Sam

  Nejlepší je to co byste si šetřili na důchod prožrat teď. Až půjdete do důchodu za 20 let budou ceny i platy jen litovat, že jste si neužili. Kdo měl před rokem 1989 naspořeno přes 300000 Kč , tak si myslel,že je „za vodou“ a za 30 let z toho nic nemají ani jeho děti (pokud to nevrazil do nemovitosti ve městě – na vesnici- ni). Za 20 , 30 let to bude ještě hotrší.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB