
Nejvíce se propadl dynamický fond, v jehož skladbě může být až 100 % akcií, a to o 10,09 procenta. Druhý nejhorší výsledek patří vyváženému fondu (akciová složka bývá maximálně do 60 %), který se propadl o 5,88 procenta. Garantovaný fond poklesl za loňský rok o 1,53 procenta a konzervativní „jen“ o 1,16 %.
„Jeden negativní rok nikoho o úspory nepřipraví. Naopak, představuje možnost rychlejšího růstu v blízké budoucnosti,” uvedla k výsledkům ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová. Jenže ČSOB účastnický povinný konzervativní fond se naposledy zhodnocoval v roce 2015 (1,35 %), v roce 2016 skončil na nule a v roce 2017 odepisoval téměř jedno procento. A právě do tohoto fondu lidé „spoří na důchod“ u ČSOB nejvíce – z aktuální celkové hodnoty kapitálu účastnických fondů ČSOB ve výši 6,28 miliard korun připadá více než polovina (3,18 mld. Kč) právě na konzervativní fond.
Druhý konzervativní fond, ČSOB garantovaný účastnický fond, byl naposledy v plusu v roce 2015. Od té doby jeho zhodnocení rok od roku klesá. S aktuální hodnotou vlastního kapitálu ve výši 1,14 mld. Kč. jde o druhý největší účastnický fond skupiny.
„Rok 2018 byl pro české dluhopisy negativní. Hlavními důvody negativního vývoje byl pozitivní stav české ekonomiky, růst inflace, růst mezd a ve finále i zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB, což vedlo k poklesu cen dluhopisů,“ komentoval výsledky konzervativních fondů portfolio manažer ČSOB Asset Management Radim Kotrouš.
Pokud jde o hospodaření rizikovějších fondů, v loňském roce je ovlivnily hlavně akciové trhy, které v závěru roku výrazně poklesly. Na záporném výsledku se kromě zpomalování ekonomického růstu ve světě a obav z nadcházející recese také podepsaly i obchodní války. Kotrouš k výsledkům vyváženého a dynamického fondu uvedl, že loňský prosinec byl jedním z nejhorších za několik posledních desítek let: „Akcie tak z důvodu výprodejů v posledním čtvrtletí skončily celý rok 2018 ve výrazné ztrátě.“
„V příchod recese v horizontu jednoho roku nevěříme a čekáme pokračování globálního růstu, který sice v roce 2019 mírně zpomalí, ale stále bude dostatečně robustní. U akcií očekáváme v průběhu letošního roku zlepšení. Proto by se měly i výnosy rizikovějších fondů zlepšit,” uzavřel Kotrouš.