Počet Čechů, kteří si spoří na důchod, od roku 2012 setrvale klesá

Na důchod si V Česku spoří téměř 4,5 milionu lidí, kteří mají dohromady naspořeno 36,663 miliardy Kč. Čísla na první pohled vypadají ohromivě, ale jen do chvíle, než si k ruce vezmete kalkulačku. Anebo se podíváte do historie a zjistíte, že od roku 2012 počet účastníků tzv. třetího pilíře (5,13 mil. lidí) setrvale klesá.
Účastníci původního penzijka si ročně pošlou na účet necelých osm tisíc korun, zatímco lidé v novém penzijku průměrně 9 240 Kč ročně. Ilustrační foto: Pixabay

Do dobrovolného systému zajištění na důvodový věk je nyní zapojeno přes 70 procent práceschopné tuzemské populace. A počet obyvatel ČR, kteří by penzijko měli využívat – jako státem podporovaný finanční systém přípravy na stáří – bohužel neroste, ale spíše klesá.

Počítejte s námi. V původním penzijním připojištění, které bylo možné uzavírat v letech 1994 až 2012, je stále více než tři a půl milionu účastníků. Protože už ale do tohoto systému nelze od začátku roku 2013 vstupovat, počet zúčastněných lidí rok od roku klesá. Podle vysvětlení Asociace penzijních společností ČR je to proto, že lidé postupně odcházejí, protože buď splní podmínky pro výplatu a peníze si vyberou, nebo přecházejí do účastnických fondů, kde pokračují ve spoření.

Účastníků ubývá

Jenže. V transformovaných fondech (tedy původním penzijku) bylo na konci prvního pololetí 3,59 milionu lidí a od konce roku 2017 jich ubylo 123 000. Za první letošní půl rok si uzavřelo smlouvu na doplňkové penzijní spoření, které od roku 2013 původní penzijní připojištění nahradilo, o dvacet tisíc lidí méně.

Nového penzijního spoření se zatím neúčastní ani milion účastníků: V polovině roku v něm bylo 869 000 lidí. A to přesto, že „i v uplynulém kvartálu jsme sledovali trend zvýšeného zájmu lidí o založení penzijního spoření. Letošní druhý kvartál byl z pohledu přírůstku nových účastníků třetím nejúspěšnějším čtvrtletím v celé historii produktu,“ jak uvedl Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

Za rok nenaspoří ani jeden důchod

Dalším důležitým ukazatelem je průměrná výše měsíčního příspěvku účastníků penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření (tzv. třetí pilíř). Ta podle statistik ministerstva financí dosáhla v prvním pololetí 770 Kč u těch, kdo spoří na důchod v novém penzijku, zatímco lidé, kteří mají původní penzijní připojištění, spořili průměrně o 120 korun méně.

Jinými slovy, účastníci původního penzijka si ročně pošlou na účet necelých osm tisíc korun, zatímco lidé v novém penzijku průměrně 9 240 Kč ročně. To není ani jedna letošní průměrná měsíční výplata důchodu (cca 12 300 Kč).

Lidé (na) penzijko nemají

Ekonomové a lidé z finančního sektoru obvykle přispěchají s komentářem, že lidé nevyužívají maximální státní příspěvek či daňové úlevy. „Lidé by si měli měsíčně posílat 3000 Kč, nebo alespoň 1000 Kč, aby získali nejvyšší měsíční příspěvek od státu,“ uvedl např. v médiích analytik Partners Martin Tománek. Lidé podle něj penzijko buď nemají, nebo si do něj posílají v průměru 700 Kč měsíčně.

Anebo je to ještě jinak. Téměř třicet procent práceschopné populace zřejmě nemá dost vysokou mzdu na to, aby z ní mohlo měsíčně posílat průměrných sedm set korun na spoření na penzi. A ti, kdo posílají oněch 700 Kč měsíčně, pak pravděpodobně nemají možnost uložit víc. Ještě přesnější číslo nabídl loňský průzkum Raiffeisen stavební spořitelny, podle nějž je medián, tedy nikoliv průměr, ale částka, kterou měsíčně spoří největší skupina lidí, ještě nižší: 500 korun.

Zavřít reklamu ×
  1. Nay co by měli lidi šetřit na důchod. Vždyť i v televizi běží reklama – “ co všechno jsme už vybudovali, co všechno jsme dokázali zničit, a hlavně „“ nikdo neví co přinese zítřek““ Tak na co šetřit na důchod.- i televize varuje!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Volatilní týden končí koruna silnější

Tématem i tohoto týdne byla situace v bankovním sektoru na obou stranách Atlantického oceánu. Po výrazném nárůstu rizikové averze v minulém týdnu se většina toho týdne nesla ve znamení zmírňování napětí, když …

Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

Hrubý zahraniční dluh ČR – tedy vlády, firem a bank – dosáhl na konci roku 2022 úrovně necelých 185 miliard eura a byl tak o tři miliardy eur vyšší než v předcházejícím roce. V poměru k hrubému domácímu produktu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB