Pětina Čechů nemá finanční rezervu. Přesto se při cestování nepojišťují

Cestovní pojištění stojí jen pár desítek korun na den. Zachraňuje přitom desítky i stovky tisíc, které by jinak člověk za léčení v zahraničí zaplatil z vlastní kapsy. Více než dvacet procent Čechů by přitom měla vážné problémy takové částky uhradit. Přesto žádné cestovní pojištění dlouhodobě neuzavírá zhruba pětina českých turistů.

Ilustrační foto: PixabayFOTO: www.pixabay.com

Podle letošního průzkumu společnosti Ipsos spoří Češi průměrně 1700 korun měsíčně s tím, že pětina lidí nespoří vůbec a utratí každý měsíc vše, co vydělá. Případný úraz nebo onemocnění na dovolené tak představuje pro pětinu Čechů vážný problém, protože nemá rezervu, ze které by uhradila potřebné náklady. S ohledem na to, že měsíční úložka 1700 korun je průměrná částka, bude množství lidí, kterým by dovolenkové léčení pořádně zamotalo hlavu, ještě podstatně vyšší.

Zároveň dlouhodobě si pětina Čechů nesjednává cestovní pojištění. To přitom nemá význam jen při cestách do zahraničí, jak si mnoho lidí mylně myslí, ale i při cestách po tuzemsku.

Proč pojištění v Česku

I při dovolené v tuzemsku si ubytovatelé nebo cestovní kanceláře mohou účtovat storno poplatky, pokud jejich zákazník objednanou službu nevyužije. To je první důvod, proč se vyplatí uzavřít cestovní pojištění i v případě tuzemské dovolené. Krádež kola či jiného vybavení, nebo způsobená škoda jsou další důvody, proč je dobré takové pojištění uzavřít.

„V případě zdraví spoléhá každý na veřejné zdravotní pojištění, které sice obvykle pokryje léčení, ale málokdo si uvědomuje, že neuhradí storno poplatky nebo odškodnění za následný ušlý zisk při úrazu,“ vypočítává na serveru Finparáda.cz další případy Ivana NekvindováČSOB pojišťovny. Její pojišťovna letos registruje okolo 40 pojištění pro tuzemské cestování měsíčně. Podle ní je to jasný důkaz, že lidé rizika dovolené v Česku podceňují.

Cestovní pojištění se přitom pro tyto cesty dá uzavřít za zhruba 30 korun na den.  Za týden za něj tak turista zaplatí to, co za jednu večeři, včetně nápoje.

Proč pojištění v zahraničí

V zahraničí, kde běžný Evropský zdravotní průkaz kryje léčebné výlohy jen ve státních zařízeních a navíc ne všechny, význam pojištění dále roste. V řadě evropských zemí je navíc běžná spoluúčast pacienta, což jsou náklady, které bez cestovního pojištění budete hradit sami. Evropský průkaz navíc nekryje náklady na přepravu do Česka, ale let vrtulníku na místo nehody a podobně.

„Spoléhat se pouze na Evropský zdravotní průkaz, který kryje jen základní ošetření a to ještě ne ve všech zdravotnických zařízeních, se může dramaticky prodražit,“ varuje mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Vzhledem k tomu, že účty za lékařskou péči v zahraničí snadno dosahují tisícikorunových částek, je skutečnost, že pětina Čechů vyjíždí do jiných zemí bez pojištění, minimálně pozoruhodná. Tím spíš, že v případě závažnějších zdravotních komplikací účty snadno šplhají do desítek, ba i stovek tisíc korun. Které, podle výsledků v úvodu zmíněného průzkumu, nemá mnoho Čechů kde vzít.

„Náš klient v Rakousku spadl ze čtyřkolky. Přitom si zlomil loket a konečný účet za léčení vystavila rakouská strana na v přepočtu 160 tisíc korun,“ uvádí konkrétní příklad mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

Cestovní pojištění se přitom i v případě zahraničních cest pohybuje – pro jednotlivce – v řádu stovek korun za týdenní pobyt.

Pojistné limity

Pro cesty po Evropě doporučuje Česká asociace pojišťoven (ČAP) mít uzavřenou pojistku na léčebné výlohy ve výši minimálně 1,5 milionu korun. Do ostatních částí světa pak alespoň tři miliony. Alespoň limitu půl milionu by mělo také dosahovat pojištění odpovědnosti za způsobené škody. Opět alespoň 1,5 milionu by měl být limit pojištění na způsobené škody na zdraví.

Podle Jolany Ackermanové z ČAP je rozumné mít komplexní cestovní pojištění, jež zahrnuje krytí úrazu, odpovědnost za škody i ztrátu zavazadel. Při výběru pojištění je navíc prospěšné vybírat takové, které je spojené s asistenční službou. Ta je totiž schopná i komunikace v cizích jazycích, což může být při problémech v zahraničí nesmírně praktické. Stejně jako informace o nejbližším lékaři, právním zastoupení a podobně.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.