Pivovary začínají šetřit vodou a snižují emise uhlíku

Celosvětový pivovarnický průměr ve spotřebě vody se pohybuje mezi čtyřmi až pěti liry vody na jeden listr piva. Společnost Heineken ČR, patřící do třetí největší pivovarnické skupiny na světě a evropské jedničky mezi výrobci piva, informovala, že za posledních pět let díky inovacím snížila v tuzemsku spotřebu vody o 15 procent. Na uvařený půllitr piva z pivovarů skupiny se nyní spotřebuje méně než 1,5 litru vody.
Společnost Heineken ČR kontinuálně pracuje na zlepšování technologií ve svých tuzemských pivovarech. Za posledních pět let v pivovarech Krušovice, Starobrno a Velké Březno snížila spotřebu vody o 15 procent. Foto: Heineken ČR

To koresponduje s tím, o čem jsme již před nedávnem psali v souvislosti s plzeňským Prazdrojem. Ten se již nyní řadí mezi nejhospodárnější pivovary. „Za posledních deset let se nám podařilo snížit spotřebu vody v pivovarech o 40 % a aktuálně potřebujeme na výrobu jednoho litru piva zhruba tři litry vody,“ sdělil portálu FAEI.cz technický ředitel Plzeňského Prazdroje Pavel Šemík.

Společnost Heineken ČR, která je v Česku třetím nejvýznamnějším hráčem na trhu s pivem, informovala, že kontinuálně pracuje na zlepšování technologií ve svých tuzemských pivovarech. Firma postupně za posledních pět let ve svých tuzemských pivovarech Krušovice, Starobrno a Velké Březno díky inovacím snížila spotřebu vody o 15 procent.

Ochrana vodních zdrojů je podle firmy jedním z hlavních pilířů strategie udržitelnosti. Ke zlepšením významně přispěla i nová řešení propojení technologií tím, že voda je znovu využívána ve výrobním procesu. Ke snížení spotřeby podle sdělení společnosti rovněž pomohla i modernizace chladicích kondenzátorů.

PSALI JSME:
Prazdroj bude ve výrobě piva zcela uhlíkově neutrální

Od roku 2011 firma ve svých pivovarech snížila uhlíkovou stopu o 24 procent díky efektivnějším postupům ve výrobě, udržitelnému využití odpadů z pivovarů a modernímu přístupu k dopravě.

„V rámci snižování CO2 nyní v logistice pivovarů využíváme elektrická auta a tahač na CNG, rovněž byly zoptimalizovány trasy přepravy nákladu. V rámci druhotného využívání odpadů a obalů pracujeme na snížení z cca 25 kilogramů odpadu na jeden hektolitr piva pod 20 kg,“ informoval redakci portálu FAEI.cz specialista Milan Herzog, ze společnosti Heineken ČR.

Podle něj si to firma klade za cíl realizovat napříč celou společností do následujících pěti let. „Neustále také pracujeme na snižování naší plastové stopy s cílem snížit v našich pivovarech produkci plastů o 23 procenta do roku 2023,“ doplnil Herzog. „Udržitelnost pro nás v příštím roce bude ještě zásadnější, než kdy dřív,“ dodala manažerka pro udržitelnost a komunikaci společnosti Heineken ČR Dita Vašíčková.

PSALI JSME:
Sklo, plast, plechovka, nebo sud. Který obal je pro pivo nejlepší?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 procent, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. Informoval o tom výzkumný tým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru