Plyn či elektřinu si už u One Energy & One Mobile nekoupíte

Společnost One Energy & One Mobile a.s. včera na svém webu a na Facebooku oznámila, že ukončila své podnikatelské aktivity v oboru dodávek elektrické energie a zemního plynu. Podle Operátora trhu s elektřinou (OTE), který informaci na svém webu potvrdil, firma na konci února dodávala elektřinu a plyn více než 23 tisícům zákazníků.

Plyn či elektřinu si už u One Energy & One Mobile nekoupíte. Foto: Facebook

One Energy & One Mobile vysvětlila ukončení činnosti, o nějž včera požádala operátora trhu, tím, že „nedokázala plnit přísné podmínky energetického trhu“ a že „management společnosti rozhodl o ukončení činnosti ze svého podnětu“. Tím, že firma požádala o znemožnění účastnit se obchodů na krátkodobých trzích včetně zadávání bilaterálních obchodů, přestala plnit základní úlohu subjektu zúčtování a splňovat finanční podmínky dané pravidly trhu.

Klíčovou překážkou pro její další provoz se údajně stal nepodařený přechodem na nový informační systém a soustavné problémy s platebními kalendáři a fakturací za dodávky elektřiny a zemního plynu odběratelům.

KONTAKT JEN E-MAILEM

Zákazníci One Energy & One Mobile se na zákaznické centrum pravděpodobně již nedovolají. Společnost totiž oznámila, že již nedisponuje zákaznickým centrem a je možné ji kontaktovat pouze prostřednictvím e-mailu na adrese [email protected].

Firma One Energy & One Mobile, která je pod tímto názvem na trhu relativně krátce (v červnu 2016 fúzovaly majetkové propojené akciové společnosti One Energy Česká republika a One Mobile Česká republika), ještě funguje jako tzv. virtuální operátor v sítích T-Mobile a Vodafone.

Informace o hospodaření společnosti po fúzi nelze z veřejně dostupných zdrojů zjistit, protože firma je navzdory zákonné povinnosti nedodala do obchodního rejstříku. Poslední „aktuální“ údaje jsou z doby před fúzí, kdy firma One Mobile uvedla v zahajovací rozvaze k 1. lednu 2016 celková aktiva ve výši 59,7 mil. Kč a pasiva ve výši 58,5 milionů korun při vlastním kapitálu lehce přesahujícím tři miliony. Cizí zdroje (a závazky) představovaly více než 55 mil. Kč a firma měla podle rozvahy neuhrazenou ztrátu z minulých let v celkové výši přesahující 27,5 milionu korun.

CO TO ZNAMENÁ PRO ODBĚRATELE?

Pro zhruba 15 tisíc zákazníků, kteří od One Energy & One Mobile odebírali elektřinu, a pro více než osm tisíc odběratelů zemního plynu to znamená, že si musejí najít nového dodavatele.

Ti z odběratelů elektřiny, kteří se o kroku firmy dozvěděli až dnes, to bohužel znamená, že už nemohou požádat o zrychlenou změnu dodavatele, protože lhůta k podání žádosti vypršela včerejší půlnocí. O rychlou změnu dodavatele však mohou požádat zákazníci, kteří odebírali zemní plyn, a to až do nedělních osmi hodin ráno (25. března).

Pro obě skupiny odběratelů pak platí, že na hledání nového dodavatele mají zákonem stanovenou lhůtu šesti měsíců, kdy jim plyn nebo elektřinu bude dodávat tzv. dodavatel poslední instance (DPI). To je takový subjekt na trhu s elektřinou nebo zemním plynem, který má v zákonem stanovených případech povinnost dodávat zákazníkům za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem (ERÚ).

SE ZMĚNOU NEOTÁLEJTE

Úřad doporučuje neotálet se změnou kvůli dvěma podstatným věcem. Tou první je, že DPI může účtovat vyšší ceny, než jaké měli zákazníci sjednány. „Pasivní chování odběratelů totiž může znamenat vyšší ceny služeb dodávky, než jaké by si dokázali zajistit aktivním výběrem nového dodavatele,“ upozornil ERÚ na svých webových stránkách.

Tou druhou, že pokud si nevyberou nového obchodníka do šesti měsíců, po této lhůtě budou odebírat plyn nebo elektřinu neoprávněně. Za neoprávněný odběr je pak obchodníkem nebo distributorem vymáhána náhrada za vzniklou škodu a v určitých případech může dojít k odpojení odběrného místa zákazníka. Náklady za opětovné připojení se pohybují v řádu tisíců korun a hradí je odběratel.

Energetický regulační úřad doporučuje, aby zákazníci nepodřizovali volbu dodavatele jen nejnižší ceně, ale aby vzali v potaz také další podmínky služeb a reference. Na webu ERÚ jsou kalkulátory, jejichž pomocí lze porovnat nabídky dodavatelů elektřiny nebo plynu. Nabídky dodavatelů plynu lze pak také porovnat s tzv. indikativní cenou, kterou úřad vydává čtvrtletně.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB