PMI index poprvé od srpna 2020 pod padesátkou

Index nákupních manažerů (PMI) v tuzemském zpracovatelském průmyslu se poprvé po téměř dvou letech propadl pod padesátibodovou hranici dělící fázi expanze od kontrakce. Dle průzkumu mezi nákupními manažery v průmyslových podnicích v červenci došlo k prudkému poklesu výroby, který byl nejsilnější od května 2020. Index výstupu poklesl z květnových 50,4 bodu na velmi slabých 46,3 bodu. Tržní konsensus přitom počítal pouze s mírným zhoršením z květnových 52,3 bodu na 51 bod.
Aktuální statistika nepřináší pro český průmysl příliš dobré zprávy. Už lze čekat propad průmyslového sektoru za celý letošní rok o jedno procento. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dramaticky horší výsledek je důsledkem zejména výrazného poklesu nových objednávek. Jejich propad byl nejhlubší za poslední dva roky. Z výsledků je patrné, že zákaznici již přestávají být schopni absorbovat vysoké ceny a nákupy výrazně redukují. Jejich poptávka se orientuje spíše na zboží nezbytné potřeby.

V důsledku toho také poprvé od září 2020 došlo k poklesu počtu pracovníků. Některé firmy nižší objemy výroby řešily tím, že nenabíraly nové zaměstnance na místa odchozích, případně i propouštěly. Příznivější zpráva je, že ceny vstupů sice dále rostly, ale nejpomaleji za posledních šestnáct měsíců. Zpomalovalo i zdražování výstupů.

Celkově však aktuální statistika nepřináší pro český průmysl příliš dobré zprávy. Už nyní čekáme propad průmyslového sektoru za celý letošní rok o jedno procento. V případě dalšího silného poklesu výroby by výsledek mohl být ještě horší. Situaci by na druhou stranu mohly vylepšovat slábnoucí problémy se subdodávkami a uspokojování poptávky, která v důsledku chybějícího zboží nebyla saturována.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB