
Průmyslníci v září hůře hodnotili jak objem výroby, tak i nových zakázek. K poklesu jejich počtu, který byl v září nejprudší za více než dva roky a pokračoval sedmý měsíc v řadě, dochází u tuzemských i zahraničních zákazníků. Důvodem je vysoká nejistota ohledně dalšího vývoje ekonomiky a rychlý růst cen.
Tempo růstu cen výrobních vstupů oproti srpnu podle průmyslníků mírně zesílilo. Důvodem byl strmý nárůst cen energií na velkoobchodních trzích, ke kterému během letních měsíců došlo. Výrobci tak vyšší náklady, které podle jejich hodnocení významně zhoršují jejich finanční situaci, nadále zčásti přenášeli na konečné zákazníky.
V září se zároveň výrazně snížila míra rozpracovanosti výroby, a tedy i úroveň zásob, vlivem plynulejšího fungování dodavatelských řetězců. Ruku v ruce s tím se v průmyslovém sektoru zvýšila meziměsíčně zaměstnanost.
Způsob zachycení zkracujících se dodavatelských lhůt zůstává jedním z důvodů nízkého PMI, varovným signálem ukazujícím na negativní směr vývoje tuzemského průmyslu je však především klesající poptávka po průmyslovém zboží.
Pesimismus rovněž čišel ze zpřesněného odhadu německého PMI, který přinesl významnější revizi směrem dolů. Oproti předchozímu odhadu ve výši 48,3 bodu byl revidován na 47,8 bodu po srpnových 49,1 bodu. Důvody jsou obdobné jako v případě českého ukazatele.
Oproti Evropě, zůstává aktivita v americkém průmyslu prozatím slušná. Jak tamní PMI, tak i ISM index (Institute of Supply Management) setrvaly v září nad 50 body. Zatímco PMI se oproti srpnu mírně zvýšil (zpřesněný odhad byl revidován mírně vzhůru) z 51,5 bodu na 52 bodů, v případě ISM došlo ke snížení z 52,8 bodu na 50,9 bodu.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com