Po letní pauze se vrátila poptávka po státních dluhopisech

Názor
V první zářijové aukci státních dluhopisů ministerstvo financí získalo tento týden 4,1 miliardy korun, zatímco investoři poptávali více než dvojnásobek. V nabídce byly dva dluhopisy se splatností jedenáct a devatenáct let.
Ministerstvo financí si už zajistilo kolem 80 procent všech letošních výpůjčních potřeb. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Bez překvapení byla výrazně vyšší poptávka po kratší splatnosti. Ten se prodal s průměrným výnosem 1,80 procenta, zatímco delší s 2,15 procenta. Ministerstvo financí tak pokračuje ve strategii prodlužování průměrné splatnosti vydaných státních dluhopisů, která je aktuálně 6,5 let.

Poptávka investorů se po tradičním prázdninovém útlumu vrátila nad průměr a lze očekávat, že vysoká bude i ve zbytku roku. Na druhou stranu nabídka zůstane utlumena. Podle našich výpočtů si doposavad ministerstvo zajistilo kolem 80 procent všech letošních výpůjčních potřeb a svou pozornost přesouvá ke snížení potřeb skrze operace na sekundárním trhu pro roky 2022 a nově i 2023.

To je i hlavním důvodem pomalejšího růstu výnosů státních dluhopisů oproti úrokovým sazbám na finančních trzích a relativnímu zdražování dluhopisů. Navíc srpnová čísla státního rozpočtu potvrdila lepší vývoj hospodaření oproti plánu a ukázala i riziko nižšího deficitu oproti naší prognóze 400 miliard korun. Proto podle nás tento trend bude pokračovat i ve zbytku roku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po letní pauze se vrátila poptávka po státních dluhopisech

https://faei.cz/ministerstvo-financi-poprve-prodavalo-16lete-dluhopisy/

PSALI JSME:
Po letní pauze se vrátila poptávka po státních dluhopisech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB