Podnikatele čeká povinný průvan v peněženkách

Poradna
Začátek roku obvykle znamená změny v platbách, které poukazujeme státní kase. Už ze samotné podstaty to znamená, že to nebývávají změny příjemné. Také letos především podnikatelé zaznamenají v souvislosti se sociálním a zdravotním pojištěním další průvan v peněženkách.
Podnikatele čeká povinný průvan v peněženkách. Foto: Pixabay

Zálohy na obě pojištění se výrazně mění v souvislosti se zvýšením průměrné mzdy, která se pro rok 2019 vyšplhala až na 32 699 Kč. Není to však jediná lednová změna, navíc další nás čekají v průběhu roku, i když nejsou zase všechny negativní. Těm nejdůležitějším se budeme věnovat dnes, další přijdou na řadu v příštích Poradnách.

Pozor na částku i termíny

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) vykonávající činnost hlavní musí v letošním roce platit minimální zálohy na sociální pojištění ve výši 2388 Kč (navýšení o 199 Kč). Rozhodná částka pro výdělečnou činnost vedlejší je pro rok 2019 stanovena na 78 478 Kč (ze 71 950 Kč v 2018).

Prakticky všech OSVČ se týká změna termínů v placení důchodového pojištění. Zatímco dosud bylo možné měsíční zálohu poukázat do 8. dne následujícího měsíce, od ledna 2019 se zálohy platí výhradně v příslušném měsíci. Na přelomu roku tedy mohlo dojít k tomu, že by podnikatel musel platit dvě zálohy (zpětně za prosinec a nově už za leden).

Výjimečně je však možné zálohu za prosinec nezaplatit (projeví se v celoročním přehledu) a použít ji už jako zálohu za leden.

Rekordní skok

U zdravotního pojištění se mění platba minimálních záloh nikoli v termínech, ale jen v jejich výši. Nově je pro OSVČ stanovena na 2208 Kč, což znamená meziroční skok 184 Kč a za poslední dva roky nevídané navýšení o 302 Kč.

Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být sociální a zdravotní pojištění zaplaceno za kalendářní rok vždy alespoň z minimálního vyměřovacího základu, který nově činí 98 100 korun (loni 89 940 Kč) pro platbu sociálního pojištění a 196 194 korun (179 874) pro zdravotní pojištění.

Přivýdělky i milionáři

A další změny? Finančně si od ledna alespoň v něčem polepší nejchudší i nejbohatší. Minimální mzda se zvyšuje z 12 200 korun na 13 350 korun. Polepší si také zaměstnanci pracující na dohodu o pracovní činnosti, neboť se jim o 500 korun (z 2 499 na 2 999 korun) zvyšuje limit pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění u dohody o pracovní činnosti.

Díky vyšší průměrné mzdě se limit pro platbu sedmiprocentní solidární daně zvyšuje na 1 569 552 korun (z 1 438 992 Kč). Přísnější je naopak čerpání daňového bonusu, nyní je třeba na jeho dosažení ročně vydělat alespoň 80 100 Kč (oproti loňským 73 100 Kč).

Důchodci až od ledna

Zvýšení základní výměry o 570 Kč a procentní o 3,4 % měsíčně se projeví na důchodech starobních, invalidních, vdovských a sirotčích. Kdo se však díky termínu vyplácení důchodu těšil už na vánoční příspěvek, byl zklamán. Přestože se jinak důchody vyplácejí zálohově, vylepšení se projeví až od první splátky v novém roce.  V ní se projeví i částka 1000 Kč přiznaná seniorům, kteří již dovršili 85 let

Průměrná mzda zvedá od ledna minimální měsíční nemocenské pojištění u OSVČ na 138 Kč (23 Kč). U zaměstnanců účast na nemocenském (a tím i důchodovém) pojištění založí nově částka 3000 Kč (dříve 2500 Kč), což se projeví nejen u tzv. zaměstnání malého rozsahu v sociálním pojištění, ale také u některých výjimek v pojištění zdravotním.

×
  1. Dobrý den,
    to je všechno hezké,že zaplatíme v lednu na zdravotním dvě zálohy,ale výpisy chodí stále zpětně to bude krásné účtování jen co je pravda dělají v tom jenom zmatky,aby vykázali nějakou činnost
    Katka

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl procenta je dnes terno

K 1. březnu měly české domácnosti v bankách pojištěné a kryté vklady v hodnotě 3,1 bilionu korun. Jen za únor …
Rolovat nahoru