
Vzhledem k tomu, že jim Česká národní banka dává za jejich vklady u ní sedm procent (a mohou tam putovat i vaše peníze, pozn. aut.) těžko si o tuzemských finančních domech myslet něco dobrého.
Snad stojí za zaznamenání čin Expobank, jež 7. dubna nedopatřením zveřejnila úrokový lístek se sazbou, která měla platit až od 11. dubna, a férově tento půlprocentní rozdíl způsobený její chybou po několika týdnech svým klientům doplatila.
Propagované maximální výše úrokových sazeb jsou sice důležitým marketingovým tahem peněžních ústavů, ale ve stínu zůstává, kolik lidem dají po překročení hranice maximální úložky. A takové žebříčky dokáží první dojem záhy pokazit.
Fio banka a Air Bank například u vkladu nad 200 respektive 250 tisíc korun nabízejí 0,1 procenta, Equa bank (nad 300 tis. Kč) a mBank (nad 500 tis. Kč) dokonce jen 0,01 procenta nemluvě o dalších podmínkách k vyplacení alespoň oněch čtyř procent. V této skupině je jakýmsi exotem J&T Banka, která nemá horní limit vkladu, ale dolní. Procenta nijak nekrátí, ale je nutné vložit od milionu výše.
Ve skupině nejlépe úročených spořicích kont ve výši 4,5 procenta nedá Hallo Bank! nad 200 tisíc korun vůbec žádný úrok, Raiffeisenbank nad 250 tisíc 0,1 procenta a nejlépe tak z pásmy opevněných bank vychází Banka Creditas se sazbou 3,1 procenta procenta u vkladů nad 350 tisíc korun.
Bez jakéhokoli omezení klientů zůstávají Expobank a Trinity Bank, jež nabízejí 4,01 procenta případně 4,08 procenta bez omezení výše vkladu, což při vyšších úsporách vynáší víc, než třeba lákavější sazba na 250 tisíc korun.