Pohonné hmoty dále zdražují. A zdražovat budou dále – i kvůli hurikánu Beryl

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, i když jeho tempo zpomaluje. Podle údajů společnosti CCS v uplynulém týdnu zdražil benzin v průměru o 24 haléřů na litr, na 38,32 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 34 haléřů na litr a stojí 36,99 koruny za litr.
Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, i když jeho tempo zpomaluje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvodem je zpomalení růstu ceny ropy Brent ve druhé polovině měsíce června. Cena se však stále drží na poměrně vysoké úrovně takřka 87 dolarů za barel. Ve druhé polovině června se však také víceméně zastavilo předchozí oslabování koruny vůči dolaru.

Proto kursový efekt nyní už prakticky nepřispívá k vzestupu cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Oba zmíněné trendy budou pokračovat i v příštím týdnu, pročež lze očekávat mírné zdražení pohonných hmot, v rozsahu do dvaceti haléřů na litr.

Cenu ropy drží nahoře probíhající vrcholná turistická sezóna. Přes léto lidé nejen na Západě více cestují, jak autem, tak letecky i jinak, což podporu po palivech podporuje. S tím souvisí to, že bedlivě sledovaný ukazatel stavu zásob ropy v USA v uplynulém týdnu poklesl nejvýrazněji od července 2023.

Takový pokles vyvolává silný tlak na růst celosvětových cen ropy. Zásoby v USA jsou nyní nejnižší od letošního března. K růstu ceny ropy přispívá také hurikán Beryl, kvůli němuž musela být evakuována některá těžební stanoviště v Mexickém zálivu, což sníží nabídku ropy na trhu.

Naopak ekonomické zadrhávání Číny, největšího světového dovozce ropy, vytváří tlak na pokles ceny ropy. Ten ale zatím není natolik silný, aby cena ropy opustila svá nynější dvouměsíční maxima.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB