Pohonné hmoty nepřestávají zdražovat, nafta je nejdražší od začátku září

Názor
Cena ropy na světových trzích tento týden vystoupala na své devítiměsíční maximum. Ropa typu Brent, která je určující pro ceny pohonných hmot v ČR, vzrostla na úroveň více než 51,50 dolaru za barel. Čeští řidiči tak závěrem roku musí počítat počítat s pokračováním zdražování jak benzínu, tak nafty. 
Je třeba počítat s dalším cenovým růstem pohonných hmot a to v rozsahu kolem deseti až patnácti haléřů za litr. Důvodem je zdražující ropa. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pohonné hmoty přitom zdražovaly už v uplynulých třech týdnech. V minulých sedmi dnech se průměrná cena benzínu Natural 95 zvýšila o osm haléřů na litr a podle nejnovějších údajů společnosti CCS činí 27,94 koruny za litr. Nafta nyní stojí 27,34 haléře za litr, tedy o čtrnáct haléřů více než před týdnem.

Nafta je tak nejdražší od začátku září. K jejímu zdražování – jež je výraznější, než v případě benzínu – dopomáhá také probíhající topná sezóna, která zvyšuje poptávku po topné naftě, využívané například v průmyslu.

V příštích sedmi dnech je třeba počítat s dalším cenovým růstem pohonných hmot, v rozsahu kolem deseti až patnácti haléřů za litr. Důvodem je právě nadále zdražující ropa.

PSALI JSME:
Čechům zdraží pohonné hmoty, a to kvůli rostoucí naději na vakcínu proti koronaviru

Bezprostředním impulsem pro její zdražování je vnitropolitická situace v USA, kde se republikáni a demokraté včera přiblížili k dohodě na 900miliardovém balíku opatření tlumících ekonomické dopady pandemie koronaviru.

Balík způsobí prohloubení zadlužení USA, tedy oslabuje dolar, což ovšem tlačí cenu ropy vzhůru. Vzhůru jí pomáhá také vyhlídka účinného proočkování podstatné části světové populace v příštím roce, které by mělo postupně zajistit návrat chodu ekonomik do běžných kolejí.

Dopad zdražení ropy do cen pohonných hmot přitom sílící koruna – vůči dolaru nyní nejsilnější od jara 2018 – bude tlumit jen částečně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nafta je nejdražší za takřka tři měsíce. Pohonné hmoty zdražuje vyhlídka plošné vakcinace

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Trochu jiná recese

Statistici potvrdili, že česká ekonomika zaznamenala v loňském roce pokles o 5,6 procenta. Z číselného pohledu šlo o hlubší recesi, než v roce 2009, kdy se tuzemské hospodářství propadlo o 4,7 procenta. Globální …

Stavebnictví se propadalo i v únoru

Stavebnictví v Česku i letos pokračuje v nastoleném trendu a propadá se. V únoru klesla stavební produkce meziročně o 11 procent, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Propadlo se hlavně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru