
Vzhledem k tomu, že dnešní asijské obchodování a obchodování s termínovými kontrakty na americké akcie je o poznání klidnější, nelze v tuto chvíli zatím předpokládat trvalejší akciový propad. Trh po prvotním „nárazu“ zatím hodnotí Trumpovo odvolání jako málo pravděpodobné, zejména vzhledem k převaze republikánů v Senátu.
Ceny pohonných hmot v ČR, zvláště nafty, v posledním týdnu rostou nejmarkantněji za poslední měsíce. Reagují tak na útoky v Saúdské Arábii z předminulého. Vzhledem ke stabilizaci ceny ropy na světovém trhu se však nedá očekávat žádné výraznější zdražování. Pokud ovšem víkendové útoky nebyly jen předehrou k mnohem vážnějšímu konfliktu.
Takovému, který by vedl k dalším útokům na saúdskoarabská ropná zařízení a souvisejícím výpadkům v dodávkách největšího světového exportéra ropy nebo rovnou k již otevřené, nezástupné válce mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Prezident Trump zřejmě bude nyní v souvislosti s jeho možným odvoláním řešit spíše vnitropolitické záležitosti, což by mohlo částečně deeskalovat alespoň napětí mezi Teheránem a Washingtonem.
K žádnému závratnému zdražení pohonných hmot v ČR v nadcházejících týdnech ale nedojde. Situaci v Saúdské Arábii se podařilo poměrně rychle uklidnit, co se vlastního zabezpečení provozu tamních ropných zařízení týká.
Přetrvává však eskalované politické riziko, které obchodníky vede k tomu, že k ceně ropy připočítávají rizikovou přirážku, v rozsahu do pěti dolarů za barel. Pokud nedojde k opětovnému vyostření situace, cena ropy Brent zůstane v pásmu od 60 do 65 dolarů za barel.
To znamená, že pohonné hmoty v Česku v příštím týdnu podraží, spíše však právě pod vlivem zvýšené geopolitické nejistoty a v případě nafty i kvůli zmíněné nákladnější výrobě její zimní varianty. V příštích sedmi dnech je třeba počítat se zdražením benzínu kolem deseti haléřů na litr, nafta zdraží o dalších zhruba 20 až 25 haléřů na litr.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)