Pohonné hmoty za poslední tři dny zlevnily nejvýrazněji za uplynulých více než deset let

Názor
Pohonné hmoty v ČR včera pokračovaly třetí den v řadě v prudkém zlevňování. Benzín zlevnil ze dne na den o 19 haléřů na průměrnou cenu 29,90 koruny za litr, zatímco nafta zlevnila o 18 haléřů na 29,55 koruny za litr. Za uplynulé tři dni zlevnil benzín o 68 haléřů na litr a nafta o 61 haléřů.
Pohonné hmoty za poslední tři dny zlevnily nejvýrazněji za uplynulých více než deset let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V průměru jde o nejvýraznější třídenní zlevnění těchto dvou základních paliv za celé období od 20. února 2010, tedy za více než deset let. Poprvé od 6. září 2017 se jak benzín, tak nafta v průměru prodávají za méně než třicet korun. Benzín je nyní nejlevnější právě od 6. září 2017, nafta pak od 8. listopadu 2017.

V nadcházejících dnech bude cena pohonných hmot dále citelně klesat. Jen za posledních deset dní se totiž korunová cena barelu ropy Brent snížila o dalších více než deset procent. Ropa tedy v české měně nadále výrazně zlevňuje navzdory prudkému oslabení koruny k dolaru, v němž se ropa obchoduje. Koruna dnes vůči dolaru oslabila až takřka na kurs 26,10. Slabší byla naposledy před více než patnácti lety, v září 2004.

Pokles cen ropy začal nejprve kvůli ochromení zejména čínské ekonomiky, k němuž došlo kvůli šíření koronavirové nákazy. Následně, v reakci na cenový pokles, rozpoutala Saúdská Arábie cenovou válku, namířenou zejména proti Rusku, ale rovněž vůči americkým břidličným těžařům. Rijád se rozhodl, že pád cen ropy ještě urychlí tak, aby ukořistil tržní podíl na úkor Ruska a Spojených států, které těží ropu při vyšších nákladech než Saúdská Arábie.

Včera ceny ropy výrazně zpevnily, když americký prezident Donald Trump uvedl, že se ve správný čas do ropné cenové války vloží. Bílý dům nyní prý zvažuje další sankce proti Rusku, aby tak docílil zvýšení cen ropy. Ruský prezident Vladimir Putin se dnes ovšem nechal slyšet, že se nepodvolí saúdskoarabskému vydírání. Zatím se tedy zdá, že cenová válka bude pokračovat a cena ropy bude nadále relativně velmi nízká. Pohonné hmoty v ČR tak právě proto budou klesat i nadále.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Začíná ropná válka Saúdské Arábie s Ruskem

×
  1. Prudké zlevnění si představuji trochu jinak. Navíc, aby to bylo v poměru k poklesu surové ropy, musely by PHM zlevnit v průměru o 12 Kč na litr.

  2. ANI JSEM SI NEVŠIMNUL, JENOM ONO TO MÁ NAFTU ZA 24,50 A NATURAL 95 ZA 23,90 NO A NAŠE BENZINA V JAROMĚŘI TA JEDE VE STARÝCH KOLEJÍCH
    NAFTA = 31.50, A NATURÁL 95 ZA 31,90 ,,,, STÁLE DOPRODÁVÁME STARÉ ZASOBY !!!

  3. Tak levné to v ČR není. Mám info od kolegy z Polska, že tam jim to spadlo na 4 Zł = cca 24 Kč. Až to bude u nás, tak pak můžeme mluvit o opravdu levných cenách.

  4. Já jsem zde psal komentář již minulý týden. Když již min. 2 měsíce padá ropa na svět. trzích a u nás konkrétně Benzina zlevní příklad Verva včera na 33,30 to je o 0,40 hal. před slevou. To je prostě výsměch všem motoristům, směšná a zanedbatelná sleva!!! Nyní ať si každý udělá obrázek o masivních slevách na čerpačkách? Neví na co se čeká???

  5. Jediný kdo funguje férově je TankOno. Tam ceny kopírují celkem rychle to jak se mění cena ropy. Momentálně je N95 za 23.90 Kč. Ostatní nenažranci si pořád jenom mastí kapsu. Když cena ropy roste, tak jenom stačí, aby se o tom zmínili na Nově a cena benzínu je zvýšena okamžitě. Když cena ropy klesá, tak doprodávají staré zásoby. A doprodávají je tak dlouho, že by pod každou benzinkou musel být sklad státních hmotných rezerv, protože tak velké nádrže tam opravdu nemají.

  6. Jediné palivo na které se dá jezdit je LPG. Platit za benzín 30 kč si nemohu dovolit,nemám plat jako v Rakousku nebo Německu.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru