
Jak vlastně pojištění právní ochrany funguje? Princip této služby je jednoduchý. „V praxi to znamená, že máte nonstop právníka na telefonu, a pojišťovna za vás – dle objednaného rozsahu služeb – převezme náklady sporu,“ popisuje Jitka Chizzola, ředitelka D.A.S. pojišťovny právní ochrany, která je jedinou specializovanou a nezávislou pojišťovnou svého druhu v České republice.
Sjednáním právní ochrany si zabezpečíte právní poradenství a platby za advokáta, soudní řízení, zpracování znaleckých posudků či služby tlumočníka. „V případě tohoto typu pojištění běžní občané nejčastěji využívají právní poradenství, zastupování ve věcech náhrady újmy dopravních nehod, přestupcích a trestných činech z dopravních nehod a velmi často řešíme i sousedské a pracovněprávní spory,“ doplňuje Chizzola.
Podle průzkumu lidé, kteří o pojištění právní ochrany slyšeli (51 %), zároveň z velké části projevují i zájem o pořízení této služby (47,5 %). Více o pořízení tohoto pojištění uvažují muži (51 %), než ženy (43,8 %). Více než třetina obyvatel (34 %) České republiky by se častěji pouštěla do právních sporů, respektive nenechala by si líbit způsobené křivdy, pokud by měla pojištění právní ochrany. „Bez zásahu právníků zpravidla lidé vymohou maximálně polovinu z toho, na co mají ze zákona nárok,“ dodává Jitka Chizzola.