Soudit se v Česku je už tak složité, že se práva nedočkáte

Soudní proces je v Česku už tak nabobtnalý, předpisy jen pro předpisy a různých typů řízení tolik, že se lidé spravedlnosti nedočkají. Soudní postupy mění zákony jen v papír, protože i když máte v ruce rozsudek, tak reálně to tím často skončí. I soudcům už dochází trpělivost, což ukázalo jejich nedávné vystoupení v Senátu, kterého se účastnilo na pět set právníků nejrůznějších specializací.
„Nekonečné procesy“ jsou časté ve sporech o děti. Často trvají tak dlouho, až dítě vyroste a vazby na jednoho z rodičů jsou zpřetrhány. Foto: Pixabay

Omezme písemné zdůvodňování rozhodnutí a rozsah odvolání i dovolání. Tak to je apel hned několika vrcholových soudců. Prohlásili to soudce Ústavního soudu Jaromír Jirsa, místopředseda Nejvyššího soudu (NS) Roman Fiala, soudce NS Petr Šuk a předseda Krajského soudu v Praze Ljubomír Drápal. Nutno dodat, že soudci zákony nepíší ani nenavrhují – to je výsada ministerstev, vlády a parlamentu.

Mnozí z nich na neschopnost soudního procesu dobrat se práva apelují v rámci Stálé konference českého práva. Jenže marně. Podle Fialy s novým ministrem spravedlnosti vždy přijde nadšení, jak proces zefektivnit, pak to chvíli stojí, až práce na rekodifikaci zcela usnou. „A tak to jde pořád dokola,“ řekl.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek potvrdil, že potřebujeme nový soudní řád. „Ale nebude za této vlády,“ dodal. „Chceme připravit věcný záměr rekodifikace procesního práva, jsme připraveni naslouchat a diskutovat o něm,“ uvedl. Jenže to, co zatím ministerská komise připravila, soudci zcela odmítli. Takový podklad má smysl akorát zcela zahodit a začít znovu, poznamenal soudce Nejvyššího soudu Zdeněk Krčmář.

PSALI JSME:
Neuvěříte, jak je na tom česká spravedlnost. Alarmující výroky soudců a právníků

Jsou psané právo a soudy k ničemu?

Předseda pražského krajského soudu Drápal popsal, jak se při podání žaloby umožňují opravy vad, místo toho, aby byla zamítnuta, když ji připravoval advokát. Zdůraznil, že je třeba redukovat četné možnosti odvolání. Ta pak vedou i k desetiletým řízením.

Jenže řadě lidem, kteří se soudí, nekonečný proces vyhovuje, to, že jejich záležitost jaksi vyprchá v procesu. Ten mnohdy prakticky nahradí samotné rozhodnutí soudu. Časté je to v případech dlužníků nebo ve sporech o děti. Jednomu z rodičů je tím druhým důsledně upírán styk s dítětem a soudní stání se vedou tak dlouho, až dítě vyroste a vazby k „nenáviděnému rodiči, který přece vše zavinil“, jsou zpřetrhány.

PSALI JSME:
„Čekání na rozsudek je u každého soudu jiné,“ říká advokát Bořivoj Líbal

Momentální politická poptávka

Soudce Drápal také popsal případy těch, kterým soud přisoudil dlužné peníze, ale na dlužníkovi stejně žádné nevymohli. Místopředseda NS Fiala navrhl, aby se řízení o pohledávce, exekuční řízení a insolvence spojilo v jedno. Jestliže soud dluh uzná a pokud dlužník nezaplatí, půjde rovnou do exekuce, a pokud je ta marná, nastupuje rovnou insolvence subjektu. Rychlost takového řízení by měla omezovat především účelové skrývání peněz a majetku některých lidí s dluhy.

„Řada věcí byla v soudním řádu novelizována zbytečně jen na základě momentální politické poptávky. Přitom bychom si měli přát konzervativní justici rozhodující v reálném čase, protože jinak je kam vítr, tam plášť. Smyslem změny je, aby proces u soudu byl nikoliv od nalezení po rozhodnutí, ale od nalezení k naplnění,“ konstatoval Fiala.

„Spravedlnost není o tom, že soudně budete jedno a totéž posuzovat až ve čtyřech soudních stupních. Na nalézací řízení stačí stupně dva. Rychlost soudního řízení je aspektem kvality fungování státu. Lidé se vysoce soudí, právníci se vysoce předvádějí, politici jsou mezi sebou vysoce nevraživí. Společnost umírá na lhostejnost obyvatel,“ shrnul místopředseda Nejvyššího soudu.

PSALI JSME:
Kolik v Česku platí zákonů, už nikdo ani neví, říká advokát Pavel Strnad

Už ani soudci to neučtou

Ústavní soudce Jirsa navrhl, aby se pravidla soudních procesů koncentrovala do jednoho zákona a aby se zvážilo zavedení povinnosti smírčího řízení. „Je na čase přestat popisovat desítky stohů papírů zdůvodňování, ale sdělovat to ústně a přímo. Rozhodovat se by se mělo podle něho už při prvním stání. Je třeba také vyřešit rozsah přípustnosti dovolání,“ dodal.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu o dovolání by podle jeho soudce Šuka měla být bez zdůvodňování. Odůvodňuje to tím, že NS ročně vydá na sedmnáct tisíc rozhodnutí a zdůvodnění k nim. Tvoří se z nich přitom judikatura, čili klíčové výklady, tzv. právní věty, podle nichž se řídí soudci nižších stupňů. „Těch zdůvodnění je už tolik, že je nemohou sledovat ani soudci, byť rozhodnutí Nejvyššího soudu mají rozhodování soudů sjednocovat,“ uzavřel.

Zavřít reklamu ×
  1. Jediné co soudce zajímá je kolik na tom vydělá. Právo a spravedlnost je to poslední co je zajímá. Exekutorská loby to je to samé.

    • Soudci jsou taky jen lidé a není možné aby se vyznali v záplavě zákonů, nařízení , vyhlášek… Křesťanům stačilo desatero. Dnes nastoupíte do autobusu a jste povinni dodržovat přepravní řád, vyhlášky obcí přes něž jedete, a všechny zákony…. Nexistuje člověk který by to dokázal znát. A ani přečíst.

  2. Je zajímavé, že pan Drápal podporuje u svého soudu falšování veřejných listin a další podvody, přičemž se snaží toto více návrhy podpořit a řada dalších to schvaluje. Masaryk.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.