Detektivové pojišťovny Generali odhalili za první čtvrtletí letošního roku přes třicet kauz pojistných podvodů za 18,5 miliónů korun. „Ve stejném období loňského roku se podvodníci pokusili neoprávněně získat téměř 14 milionů korun. Meziročně se jedná o takřka třetinový nárůst,“ říká tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Čísla nejsou konečná, protože další případy jsou nadále v šetření. Z pohledů krajů si první místo drží dlouhodobě Praha. Nejvyšší podvody jsou v podnikatelském pojištění. Nejvyšší meziroční růst objemu je v oblasti životního pojištění.
Hlavní město si v porovnání s ostatními kraji drží náskok jak v počtu případů, tak v celkovém objemu pojistných podvodů. V prvních třech měsících letošního roku se v Praze jednalo o šest kauz za 9 milionů korun. Vloni to byly čtyři případy za 6,5 milionů korun. V nelichotivé statistice následují Středočeský a Jihočeský kraj s podvody za 3,1 milionů a 2,1 milionů korun. Oproti loňskému roku se tak pořadí na druhém a třetím místě mění. O druhé místo „přišel“ Moravskoslezský kraj a o třetí místo Olomoucký kraj.
NEJVĚTŠÍ DÍL SI „UKROJILI“ OPĚT PODNIKATELÉ
Největší objem odhalených podvodů těsně připadá na majetkové a odpovědnostní pojištění podnikatelů. Více než jedna pětina případů za 6,1 milionů korun.
Co do počtu pojistných podvodů dominuje havarijní pojištění, na jehož vrub připadlo 33 % kauz za téměř 6,1 milionů korun.
Největší nárůst objemu podvodů eviduje pojišťovna Generali v oblasti životního pojištění. Zatímco v prvním kvartále loňského roku se jednalo o 1,6 milionů korun, za první tři měsíce letošního roku činila uchráněná hodnota 5,7 milionů korun.
„V českém právním řádu je pojistný podvod trestným činem s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let,“ upozorňuje závěrem Jiří Cívka.
(NE)VYKRADENÝ MERCEDES
Generali kontaktoval muž, který se představil jako její klient. Nahlásil vznik škody z havarijního pojištění vozu Mercedes Benz GL 500. Na základě oznámení měl neznámý pachatel přes noc rozbít okno u dveří vozu, vniknout dovnitř a odcizit ovládací panel s navigací, poškodit palubní desku a sedačky. Dále mělo dojít k propíchnutí levé přední i zadní pneumatiky.
V průběhu šetření detektivy pojišťovny Generali se však ukázalo, že událost byla nahlášena jinou osobou než poškozeným. K likvidaci byl předložen nepravý doklad o zakoupení náhradních dílů. Na základě podezření z pojistného podvodu byl podán podnět k prošetření Policií ČR, která potvrdila, že ke krádeži nedošlo tak, jak bylo „poškozeným“ uvedeno. Na základě provedených šetření a vydaného policejního usnesení odmítla pojišťovna pojistného plnění ve výši čtvrt miliónu korun.
(NE)UKRADENÝ TAHAČ
Pojišťovně byla nahlášena krádež tahače s mrazírenským návěsem. Již v průběhu šetření Policie ČR se však ukázalo, že se jedná o smyšlenou událost. Uchráněná hodnota překročila 1,5 milionů korun.